پایان نامه مطالعه رابطه گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان

ضرورت پژوهش :

اعتیاد مشکلی می باشد که میلیون­ها زندگی را ویران می­کند و سرمایه­های کلان ملی را صرف هزینه­ی  مبارزه، درمان و صدمات ناشی از آن می­نماید. هر روز شمار زیادی از افراد به مصرف مواد روی می­آورند و دچار پیامدهای بدنی، روانی، فرهنگی، خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی می­شوند. کشور ما به علت های فرهنگی، بعضی باورهای نادرست و شرایط ویژه جغرافیایی (هم جواری با یک کشور بزرگ تولید کننده مواد افیونی) دارای شرایط مناسبی برای روی آوردن جوانان به اعتیاد می باشد. (عاشوری، ملازاده، محمدی، 1387).

اعتیاد به مواد مخدر، امروزه یکی از معظلات اساسی زندگی بشری به شمار می­رود. افزایش مصرف مواد مخدر طی قرن گذشته، نگرانی روز افزونی را برای همه­ی جوامع در پی داشته می باشد. در دهه­های اخیر، جهان با آمار تکان دهنده­ای از شیوع این پدیده در سطح جامعه و خصوصاً در میان جمعیت جوان و نوجوان مواجه بوده می باشد(ملازاده، و عاشوری، 1388). طی یک قرن گذشته بر پیشگیری وکنترل مواد مخدر بطور جدی پرداخته شده می باشد و این اقدام هم چنان ادامه دارد که این امر به نوبه خود بیانگر عمق مسئله اعتیاد و مواد مخدر را در جهان نشان می­دهد. و مسئله زمانی مهم بیشتر می­گردد که بدانیم ایران از موقعیت ژئوپلتیکی خاص (مثل هم مرزی با افغانستان و همسایه های غربی به عنوان کانال ورود مواد به اروپا) بر خوردار می باشد (نوابخش، 1387).

برآوردهای صورت گرفته نشان می­دهدکه اندازه خسارت­های اقتصادی­– ­اجتماعی مستقیم و غیرمستقیم موادمخدر و قاچاق آن در کشور سالیانه700 میلیارد تومان می باشد. به گونه متوسط بر اساس آمار سالیانه حدود  200 نفر از اعضای نیروی انتظامی کشور را در جریان مبارزات از دست می­دهیم. طبق گزارشات در 1382، سن آغاز مصرف مواد مخدر در ایران 14 تا 16 سال رسیده می باشد. رشد اعتیاد تزریقی 30 درصد می باشد این اندازه تقریباً 5 برابر رشد جمعیت کشور می باشد.تحقیات نشان می­دهد که توجه­های کودکان به اعتیاد تا قبل از سوم دبیرستان شکل می­گیرد پس برنامه های آموزشی در جهت پیشگیری  و مداخله بایستی از مراحل اولیه آغاز گردد.(ملکشاهی،روشن پور،1389)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *