پایان نامه ارشد کلیشه‌های معلولیتی در فیلم‌های منتخب

  1. افراد معلول؛ بار و تحمیل به جامعه

این کلیشه با دیدگاهی که افراد معلول را نیازمند کمک و مراقبت افراد غیرمعلول می‌داند، مرتبط می باشد. این تصور از آنجا ناشی می گردد که نیازهای افراد معلول را بسیار متفاوت از دیگر افراد و به صورتی فرض کرده‌اند که جامعه امکان تأمین آنها را ندارد. در سال 1930، رایش سوم در آلمان، این تصویر را در سلسله برنامه‌هایی، به نام اُتانازی (Euthanasia)* به گونه جدی مطرح نمود. در این فیلم‌ها که با تبلیغات گسترده‌ای ارائه می‌گردید، افراد معلول به صورت موجوداتی نباتی نشان داده می‌شدند که تنها قادر به زیست هستند نه زندگی و از این رو بایستی از صحنه اجتماع حذف شوند. همین موضوع در سال 1990 در یک برنامه تلویزیونی با عنوان «تام را خوب نگه دارید» در انگلستان به نمایش درآمد. تا زمانی که این تصویر وجود داشته باشد، این باور که جامعه بدون افراد معلول بهتر خواهد بود، هیچگاه از بین نخواهد رفت.

 

  1. افراد معلول؛ اشخاصی از نظر جنسی غیرعادی

سابقه این موضوع را که در ادبیات و هنر بسیار به آن تصریح شده می باشد، در دوران باستان هم می‌توان پیدا نمود. این موضوع بیشتر در مورد مردان گفته شده و زنان سهم عمده‌ای در این خصوص ندارند. در کتاب «ادیسه» هومر که 500 سال پیش از میلاد نگاشته شده می باشد، از نگرانی نسبت به همسری مبتلا به «فلج» سخن به میان آمده می باشد. به هر حال اینکه افراد معلول به گونه‌ای در فعالیت جنسی ناتوان نامیده شده‌اند، بسیار مطرح شده می باشد. مورد هایی از این کلیشه را می‌توان در موسیقی پاپ، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی نیز نظاره نمود.

* شیوه‌ای برای پایان دادن به زندگی بیماران لاعلاج می باشد که برای رهایی آنان از رنج کشیدن، بدون درد یا با دردی کم اعمال می گردد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی

ـ انعکاس تصاویر افراد معلول و معلولیت در فیلم‌های منتخب چگونه می باشد؟

 

سوالات فرعی

1ـ فیلم‌های منتخب منطبق بر کدام الگوی معلولیتی ساخته شده‌اند؟

2ـ اندازه انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت تا چه حد و چگونه می باشد؟

3ـ  کدام مؤلفه‌های الگوهای معلولیت بیشترین انعکاس را در هر یک از فیلم‌های منتخب دارند؟

4ـ فیلم‌های منتخب به کدام یک از کلیشه‌های رایج در انعکاس معلولیت پرداخته‌اند؟

5ـ اندازه کلیشه‌سازی از معلولیت در فیلم‌های منتخب تا چه حد و چگونه می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مشخص کردن چگونگی انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *