پایان نامه ارشد پیش بینی ترس از صمیمیت توسط سبک های پردازش هویت

دلبستگی در طول یک دوره حساس که سه سال نخستین زندگی کودک را شامل می‏گردد، شکل می‏گیرد. این دلبستگی خود به خود صورت نمی‏گیرد بلکه توسط واکنش‏های موجود بین کودک و مراقبین و به‏وسیله توانایی هر دوی آن‏ها در پاسخگویی به این واکنش‏ها به وجود می‏آید (دیتوماسو، مک نالتی، راس و بورگس[1] ، 2003).

هم مادر و هم کودک در ایجاد ارتباط دلبستگی تأثیر اساسی دارند. کودک کوشش می کند که مجاورت با مادر خود (مراقب اولیه) را از طریق گریه کردن، چسبیدن، نزدیک شدن، دنبال کردن و انجام هر کاری که این همبستگی و مجاورت را حفظ می‏کند، به دست آورد. کودک، مادر خود (مراقب اولیه) را بر افراد دیگر ترجیح می‏دهد. به نظر کودک، مادرش جایگزین ناپذیر می باشد و هنگامی که متوجه می‏گردد مادر یا مراقبش نیازهای او را برآورده می‏کنند به خودش و کشفیاتش از محیط اعتماد پیدا می‏کند (اسمیت، مورفی و کوتز[2]، 1999).

کودک زمانی که نیازمند می باشد نشانه‏هایی از طریق رفتارهای ظاهری خود مانند گریه کردن نشان می‏دهد، مادر (یا مراقب اولیه) با آرام کردن و برطرف کردن نیازهای کودک به او توجه می‏کند. اگر این چرخه به گونه مداوم تکرار گردد و نیازهای بچه به گونه مستمر و مناسب برطرف گردد کودک به دنیای بیرونی خود اعتماد می‏کند، شناخت از خود و دیگران در او به وجودمی‏آید، توقعات در مورد روابط و دیگر فرایندهای اجتماعی در وی شکل می‏گیرد، به دیگران برای مراقبت و پاسخگو بودن نسبت به نیازهای خودش اعتماد می‏کند و توانایی طی مراحل رشدی خود را به شیوه مثبت و مطلوب خواهد داشت (تری، 2003).

[1]– Ditommaso, Mc Nulty, Ross & Burgess

[2]– Smith, Morphy & Coat

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *