پایان نامه ارشد میزان انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت

2ـ 4ـ پیشینه پژوهش

پژوهش‌های داخلی

با در نظر داشتن اینکه طریقه علمی تحلیل محتوا در ایران پیشینه زیادی ندارد و از سوی دیگر پژوهش‌های اجتماعی مرتبط با موضوع معلولیت نیز مورد بی‌توجهی قرار گرفته می باشد به طبع تحلیل محتوای سینمای معلولیت نیز از این قاعده مستثنی نیست و امری می باشد که تا به حال به آن به صورت علمی پرداخته نشده می باشد. اما در خصوص پیشینه تحقیقات در حوزه معلولیت و رسانه به صورت عام و تحلیل محتوای رسانه‌ها به صورت خاص، در خارج از کشور، بایستی اذعان داشت که کتاب‌ها و مقالات متعددی هست و کارهای ارزنده‌ای انجام گرفته می باشد.

 

پژوهش‌های خارجی

بث هالرا و همکارانش عقیده دارند اگرچه سالیان درازی می باشد که معلولیت مترادف با تراژدی، رنج و اشکال در اذهان عمومی می باشد، جنبش حقوق افراد معلول در حال مبارزه برای ارائه درک درست‌تر و مناسب‌تری از این کلمه در افکار می باشد از این رو طی تحقیقی که آنان بر روی 2 روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست در سال‌های 1990، 1995 و2000 (یعنی از سال تصویب قانون افراد معلول آمریکا تا 10 سال بعد از آن)  انجام داده‌اند تا تأثیرات این جنبش را بر روی چگونگی بازنمایی معلولیت مطالعه کنند به این نتیجه رسیده‌اند که برچسب‌زنی به افراد معلول در این رسانه‌ها بهبود یافته می باشد اما هنوز رسانه‌ها حقوق معلولیت، لفظ‌گذاری و ادبیات صحیح آن را نشناخته‌اند و با آن فاصله دارند (Haallera et al, 2006).

لارنس کارتر لانگ در سال 2005 در مقاله خود با عنوان آیا مردن بهتر از معلولیت می باشد؟ دو فیلم سینمایی دریای درون[1] و کودک ملیون دلاری[2] را با موضوع خودکشی تأثیر اول فیلم که دارای معلولیت می باشد، مورد مطالعه و مطالعه عمقی قرار داده می باشد (Carter-Long,2005).

[1]. Sea inside

[2]. Million dollar baby

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی

ـ انعکاس تصاویر افراد معلول و معلولیت در فیلم‌های منتخب چگونه می باشد؟

 

سوالات فرعی

1ـ فیلم‌های منتخب منطبق بر کدام الگوی معلولیتی ساخته شده‌اند؟

2ـ اندازه انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت تا چه حد و چگونه می باشد؟

3ـ  کدام مؤلفه‌های الگوهای معلولیت بیشترین انعکاس را در هر یک از فیلم‌های منتخب دارند؟

4ـ فیلم‌های منتخب به کدام یک از کلیشه‌های رایج در انعکاس معلولیت پرداخته‌اند؟

5ـ اندازه کلیشه‌سازی از معلولیت در فیلم‌های منتخب تا چه حد و چگونه می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مشخص کردن چگونگی انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *