پایان نامه ارشد رابطه گرایش افراد به مواد مخدر و دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد

محیط اجتماعی که شخص در آن اقدام می­کند نیز می­تواند بر سوءمصرف مواد تأثیر بگذارد. برای مثال، مارکویتز[1] (2003) نیز اظهار می‌دارد، نوجوانانی که مواد مخدر مصرف می­کنند، بیشتر محتمل می باشد که دوستانی داشته باشند که آنان نیز از چنین دارو‌‌هایی مصرف نمایند؛ زیرا اولاً، تحت تأثیر دوستان خود قرار می‌گیرند و ثانیاً، ممکن می باشد بوسیله مصرف داروی غیرمجاز خود گروه مشابه خود را پیدا کنند. از این رو، به اعتقاد وار[2] (1993، به نقل از علوی، 1389) دوستان بیشترین تأثیر را در انحراف و کج­رفتاری اعمال می‌‌کنند. و بار تولاس[3] (1993، نقل از علوی، 1389) نیز گروه‌‌‌های منفی و منحرف همسالان را به عنوان سوء‌ مصرف مواد و تعارض در خانواده، یکی از پیش بینی کننده‌‌‌های انحراف نوجوانان معرفی می کند. دمبو[4] و همکاران (1992، به نقل از علوی، 1389) ارتباطات بین همسالان را مانند عوامل سوق دهنده نوجوانان به سوی مصرف ماری جوانا معرفی می کند. پس بیهوده نیست که ‌هانی و زیمبارد [5](1998) اظهار می­کنند که حتی افراد خوب هم ممکن می باشد تحت تأثیر نیروها و فشار‌‌های موقعیتی، واکنش‌‌‌های کج­رفتارانه از خود نشان دهند.

یافته­های پژوهش چایونگ لی( 2002)نشان داد که مصرف مواد در دوستان به عنوان الگویی تاثیرگذار مهم­تر از مصرف مواد در والدین ارزیابی شده می باشد.در این مطالعه به مطالعه تاثیر یک نوع از مواد مخدر مصرف شده بوسیله والدین و دوستان بر مصرف همان نوع مواد یا مواد مختلف دیگر در نوجوانان پرداخته می باشد،نتیجه این پژوهش نشان داد مصرف هر گونه مواد در دوستان و والدین ممکن می باشد بر روی مصرف مواد مختلف ( نه لزوما همان موادی که دوستان و والدین مصرف مصرف می کنند) در نوجوانان تاثیر گذار باشد.این یافته از این اعتقاد طرفداری می­کند که طریقه روانشناختی مصرف مواد در نوجوانان، صرف نظر از اینکه چه نوع ماده ای مصرف کنند به صورت زیر بنایی به یکدیگر شبیه می باشد.

فشار همسالان تأثیر مهمی در علت شناسی مصرف مواد در فرد دارد،مخصوصاً در زمانی که گفتن نه برای او سخت می باشد،زیرا می خواهد دوستانش را از خودش راضی نگاه دارد.گفتن نه به همسالان خطر تحقیر و طرد از گروه آن­ها را برای فرد به دنبال خواهد داشت. در پژوهش  امونال[6](2012)به این نتیجه رسیدند که افرادی که به اعتیاد روی می­آورند به خصوص کسانی که ماری جوانا و حشیش مصرف می­کنند،به دوستان  خود نسبت به خانواده خود اعتماد بیشتری دارند.از این گذشته همسالانی که وابستگی به مواد دارند زمینه یا محیط اجتماعی مناسبی برای مصرف مواد ایجاد می­کنند. که در این محیط خطر شروع و اقدام به مصرف مواد را در فرد افزایش می­دهد.

[1] .Markwitz,L

[2] .warr,M

[3] .Bartollas

[4] .Dembo

[5] .Haney & Zimbardo.P.G

[6] .Emmanuel

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *