پایان نامه ارشد تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

2ـ 1ـ 3ـ 1ـ الگوی اخلاقی[1]

همه ما بسیار دیده و شنیده‌ایم که وقتی شخصی به بیماری سختی، رنجی یا حادثه‌ای ناگوار دچار می گردد، بعضی چنین قضاوت می‌کنند که؛ «حتماً مرتکب گناهی شده می باشد که چنین مصیبتی بر او می‌رود، و این قهر و عذاب الهی می باشد که گناهان او را چنین عقوبت می کند.» در چنین نظری حتی اگر در شخص مورد نظر هیچ نقص و گناه بزرگی که مستوجب چنین مکافاتی باشد، پیدا نمود نشود باز به همان شیوه سخن می‌گویند. و عجیب‌تر آنکه گاهی مصیبت وارد شده بر یک فرد را ناشی از گناه دیگر افراد خانواده اش می‌دانند (محمودی، 1388).

چنین نگاهی را به راحتی می‌توان در الگوی بسیار قدیمی در نظر داشتن معلولیت یا همان الگوی اخلاقی نیز پیدا نمود در این الگو، به نحوی که دن گودلی تصریح کرده می باشد، معلولیت به معنای نقصی می باشد که به سبب لغزش اخلاقی یا گناه ایجاد شده و نشانگر شکست یا آزمایش ایمان فرد می باشد پیامد چنین نظری، شرمساری فرد دارای معلولیت و خانواده او می باشد که می‌بایست با ایمان و تحمل فزاینده به دنبال یافتن معنا و هدف در ابتلای به اصطلاح مصیبت وارده باشند. اثرات منفی چنین دیدگاهی محروم شدن از خانواده و اجتماع، احساس شرمساری عمیق، کوشش برای پنهان کردن علائم معلولیت یا فرد دارای معلولیت از انظار و نگاه عمومی می باشد (Goodley, 2011).

اسنایدر و میچل (2001) نشان داده‌‌اند که رویکردهای اخلاقی معلولیت، انعکاس قهر خداوند (یونان باستان)، به عنوان مدرکی از صمیمیت با خداوند (اروپای قرون وسطی)، و پاسخی الهی به اقدام نادرست والدین (دوره‌ی رنسانس) بوده می باشد. (همان منبع)

[1]. Moral Model

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی

ـ انعکاس تصاویر افراد معلول و معلولیت در فیلم‌های منتخب چگونه می باشد؟

 

سوالات فرعی

1ـ فیلم‌های منتخب منطبق بر کدام الگوی معلولیتی ساخته شده‌اند؟

2ـ اندازه انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت تا چه حد و چگونه می باشد؟

3ـ  کدام مؤلفه‌های الگوهای معلولیت بیشترین انعکاس را در هر یک از فیلم‌های منتخب دارند؟

4ـ فیلم‌های منتخب به کدام یک از کلیشه‌های رایج در انعکاس معلولیت پرداخته‌اند؟

5ـ اندازه کلیشه‌سازی از معلولیت در فیلم‌های منتخب تا چه حد و چگونه می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مشخص کردن چگونگی انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *