پایان نامه ارشد بررسی ارتباط بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت با ترس از صمیمیت

2-1-1-1-4- نظریه‏ تعادل شناختی

در نظریه تعادل شناختی[1]، فرض بر این می باشد که زوج‏ها در زندگی‏شان به ثبات یا تعادل نیاز دارند و این تعادل بر اساس توجه‏های مثبت و یا منفی آن‏ها نسبت به امور و پدیده‏ها تعریف می‏گردد (فهر، 1996). در این نظریه، هنگامی که زوج‏ها  با هم هماهنگی و شباهت داشته باشند، نسبت به هم احساس صمیمیت می‏کنند و هنگامی که یک‏دیگر را دوست دارند اما توجه‏هایی مشابه به محیط و پدیده‏ها ندارند، عدم تعادل ایجاد می‏گردد؛ در این حالت، یکی از آن‏ها و یا هر دو کوشش می‏کنند تا احساسات خود را نسبت به دیگری و یا نسبت به امور و پدیده‏ها تغییر دهند، پس نیاز به تعادل، انگیزه‏ی اصلی زوج‏ها در رسیدن به یک ارتباط‏ی صمیمانه می باشد.

2-1-1-1-5- نظریه‏های رشد و تحول

نظریه های رشد و تحول[2] نیز، مانند نظریه تبادل اجتماعی، به تغییر ارتباط در طی زمان توجه دارند (آلتمن و تیلر[3]، 1973). در این نظریه بر خود افشاگری بیش‏تر زوج‏ها به دنبال پیشرفت ارتباط تاکید می‏گردد و مشخصه روابط پایدار، خودافشاگری عمیق‏تر، و صمیمی‏تر شدن زوج‏ها با یکدیگر می باشد. در این نظریه، اعتقاد بر این می باشد که زوج‏ها در آغاز ارتباط با یکدیگر بیگانه‏اند، اما با پیشرفت ارتباط، صمیمی‏تر می‏شوند و احساسات و افکار درونی خود را برای یکدیگر بازگو می کنند (فهر، 1996). نظریه رشد و تحول،  هم‏چنین با نظریه‏ی ثبات شناختی وجوه اشتراک دارد؛ زیرا فرض بر آن می باشد که با رشد و تحول ارتباط، یک تعادل ثابت در ارتباط‏ی زوج‏ها پدید می‏آید.

[1]– Cognitive Consistency

[2]– Developmental Theory

[3]– Altman and Taylor

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *