دانلود پایان نامه ارشد ارتباط گرایش افراد به مواد با روابط با دوستان

مدل اجتماعی اعتیاد بر تأثیر محیط فرد در توسعه اختلال سوء مصرف مواد مخدر تأکید دارند. مدل طریقه زندگی، اعتیاد را یک طریقه همیشگی که فرد درگیر را به لذت و امنیت می­رساند، می­داند. مرکز این مدل تأثیر بافت اجتماعی و تجارب فردی مؤثر در مصرف همیشگی مواد می باشد (کار[1]، 2007). مدل مشابهی بر تأثیر نیروهای مخل اجتماعی از قبیل بیکاری و فقر تأکید دارد که فرد را در معرض خطر سوءمصرف موادقرار می­دهند (پلوم[2]، 2009).

مدل فرهنگی­-اجتماعی نیز عوامل فرهنگی و اجتماعی را عامل پیشگیری و شیوع رفتارهای خاص می­داند (گرین، 2008). تأکید این مدل بر مکانیسم­های اجتماعی تسهیل­گر توسعه اعتیاد می باشد. این مکانیسم­ها می­تواند اعتقادات قومی، سنت­های خانوادگی، هنجار­های اجتماعی، و موقعیت­های اجتماعی و اقتصادی باشد (کتابخانه ملی پزشکی، 200).

پیشینه خارجی

یافته­ها نشان داد که والدین چه خود استعمال دخانیات داشته باشند چه نداشته باشند، اگر درمورد موضوعات مربوط به دخانیات وارد بحث با فرزندان خود شوند (بحثی که حالت تکریم آمیز و زیربنایی داشته باشد) می­تواند یکی از راهکارهای مداخله ای با ارزش برای جلوگیری از مصرف دخانیات در نوجوانان باشد. نتیجه این پژوهش نشان داد که تعاملات والد و کودک عامل مهمی در گرایش به دخانیات می باشد.در نهایت یافته­های این پژوهش حاکی از این می باشد که کیفیت بهتر روابط در تعاملات والد و کودک،احتمال مصرف دخانیات در نوجوان را کاهش می دهد. این پژوهش نشان داد که صحبت مکرر درمورد مصرف دخانیات اهمیت کمتری دارد،این مهم می باشد که بحث ها حول این محور به صورت ساختاری-تکریم آمیز باشد،تا فرزند بتواند آن را درک کند.

[1] .Kaar,k

[2] .Plumb, S

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *