دانلود پایان نامه ارتباط زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد با گرایش به مواد

مقصود از وابستگی مجموعه­ای از علائم و معضلات رفتاری، شناختی، و فیزیولوژیک می باشد که به دنبال مصرف طولانی مدت مواد ایجاد می­شوند. در این حالت فرد علی­رغم وجود معضلات قابل توجه در ارتباط با مصرف به صورت اجباری به مصرف مواد پرداخته و ناتوان از قطع مصرف مواد می باشد، یا وابستگی تصریح به اختلال یا ناراحتی ناشی از الگوی مصرف مواد می باشد .

(DSM – IV – TR، 2000). به تعبیری دیگر تعریف اعتیاد عبارت می باشد از: نداشتن کنترل بر تکانه­های رفتاری ، به ویژه تکانه برای مصرف مواد و داروها می­باشد.

راهنمای تشخیص و آمار اختلالات روانی­(DSM-IV-IR) انجمن روان­پزشکی آمریکا[APA]  (2000،  ص197) یک فرد را وابسته به مواد روانگردان معرفی می­کند، در صورتی که فرد سه تا از معیار­های زیر را به مدت دوازه ماه مستمر نشان دهد:

1- تحمل 2- علائم محرومیت 3- مقدار ماده مصرفی یا مدت زمان مصرف، بیشتر از حدی گردد که فرد در آغاز  در نظر داشت. 4- کوشش­های فرد برای تنظیم یا قطع مصرف مواد، با عدم موافقیت روبه رو گردد. 5- وقت و زمان زیادی صرف تهیه مواد، مصرف، و از بین رفتن اثرات مواد می­گردد. 6-  فرد از فعالیت­های خانوادگی و سرگرمی­های خودکناره می­گیرد تا در تنهایی یا همراه دوستان به مصرف مواد بپردازد. 7- فرد علی­رغم آنکه می­داند مواد باعث معضلات جسمانی یا روانی می­گردد (مانند علائم افسردگی یا آسیب­های بدنی شدید) همچنان به مصرف مواد ادامه می­دهد ] APA، 2000،  ص198[. تشخیص وابستگی می­تواند بدون تحمل و علائم محرومیت صورت گیرد اما این علائم می­تواند ما را در توصیف بهتر فرد وابسته بر طبق  APAیاری دهد.

نشانه­های وابستگی در انواع طبقات مشابه یکدیگر می باشد اما برای طبقات خاص بعضی از نشانه­ها برجستگی کمتری دارند. و در موردها معدود هیچکدام از نشانه ها وجود ندارد (به عنوان مثال، در وابستگی به مواد توهم زا نشانه­های ترک اعتیاد دیده نشده می باشد). بیشتر کسانی که به مواد وابستگی دارند احتمالاً  “اشتیاق مصرف” یا سائق روانی شدید برای مصرف مواد را تجربه می­کنند، اگر چه این دخالت به گونه اخص به عنوان یک ملاک تشخیص فهرست نشده می باشد (جعفری، 1389).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *