2-1-17-2- نظریه حساب سیاسی

این رهیافت که تنها حرکت موجود در چهارچوب جامعه­شناسی آموزش­وپرورش بعد از جنگ جهانی دوم بوده، اساساً یک ابداع بریتانیایی به حساب می آمد. حساب سیاسی یعنی محاسبه امکان نیل به مقاطع مختلف آموزشی برای کودکان متعلق به طبقات گوناگون بود.

تحقیقات عمده در این رهیافت به­وسیله­ی دانکن[1]، کلمن[2] و جنکز[3] صورت گرفت. در قرن بیستم بحث در مورد نابرابری طبقاتی، نژادی و جنسیتی در کانون مجادلات سیاسی قرار داشت. به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم با رواج ایدوئولوژی مساوات بشری، تقاضای عمومی برای فرصت­های آموزش برابر شدت پیدا نمود.گاهی اوقات از تحقیقات انجام شده در مورد نابرابری‌ها تحت عنوان تجربه­گرایی روش­شناختی یاد می گردد. مانند کسانی که در این زمینه به پژوهش و تخصص پرداخت، بلا و ودانکن بودند که تبیین مطالعات آنان در ذیل آمده می باشد (همان).

 

2-1-17-2-1- بلاو و دانکن

مطالعات این دو در زمینه­ی تحرک شغلی و تأثیر آموزش­وپرورش در انتقال نابرابری­ در میان نسل­های مختلف بود که کتابی تحت عنوان “ساختار شغلی در آمریکا” تالیف کردند. نتیجه­ای که این دو گرفتند این بود که در جوامع صنعتی حرکت از خاص­گرایی به سوی عام‌گرایی صورت می­گیرد. در واقع تمایل به سوی عام­گرایی گسترده هست. البته صحت این نتیجه­ها زیر سوال رفت زیرا که گذشت زمان نشان داد همبستگی بین پایگاه شغلی والدین وفرزندان تغییری نکرده و کاهش نیافت (همان).

[1] Duncan

[2] Coleman

[3] Jencks

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. فهم مولفه­های نابرابری آموزشی از دیدگاه مکتب انتقادی (پائولو فریره)
  2. فهم مولفه­های نابرابری آموزشی در نظام آموزشی ایران از دیدگاه دبیران و متخصصان تعلیم­وتربیت
  3. مقایسه مولفه­های نابرابری آموزشی از دیدگاه مکتب انتقادی (پائولو فریره) و نظام آموزشی ایران از دیدگاه دبیران و متخصصان تعلیم­وتربیت
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه اثربخشی حل مسألۀ اجتماعی در اضطراب تحصیلی دانش آموزان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مقایسه ی مولفه های نابرابری آموزشی بر اساس مکتب انتقادی با مولفه های نابرابری آموزشی در نظام آموزشی ایران

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید