آمارها نشان می دهد که در حدود 10 میلیون نفر از جمعیت کشورمان را نوجوانان تشکیل می دهند که این آمار حدود 14 درصد جمعیت کشور را شامل می گردد (مرکز آمار ایران،1393). پس اهمیت مطالعه مسائل مختلف زندگی نوجوانان که آینده سازان جامعه می باشند مشهود می باشد. لازم می باشد مسائل و معضلات نوجوانان مطالعه گردد و راه حلهایی برایشان ارائه گردد تا آنان در جهت مثبت حرکت کنند و خود و کشورشان را به رشد و توسعه همه جانبه برسانند. پیشرفت جامعه مستلزم شکوفا شدن استعداها و توانمندیهای بالقوه آنهاست. برای محقق شدن این امر مطالعه و پژوهش در مورد مسایلی که مربوط به آنها می باشد ، ضروری گویا که در اولین قدم بایستی واقعیتهای موجود مطالعه و توصیف گردد. انتخاب رشته به یک مشکل پایدار برای دانش آموزان در جامعه معاصر تبدیل شده می باشد (آنتونی و بیمبو،2012).

خانواده و والدین سهم زیادی در شکل دادن به انتخاب های شغلی و تحصیلی فرد دارند. مسئله انتخاب رشته تحصیلی و در نهایت انتخاب شغل در راستای انتخاب رشته از مهمترین مسائلی می باشد که نوجوانان با آن سرو کار دارند و در تحقیقات متعدد نوجوانان این دو مسئله را به عنوان اساسی ترین معضلات خود مطرح کرده اند (مرادی و اخوان تفتی،1392).

به گونه کل آمال و آرزوهای تحصیلی و شغلی گزارش شده در دوره نوجوانی پیش گویی کننده های معنی داری از احتمال دست یافتن به مشاغل و تحصیلات در دوره جوانی هستند (بورک و هولتر[1]،1997 به نقل ازمحمدی کاجی و قربانی،1387). پس تعیین و شناسایی عواملی که بر آمال و آرزوها تأثیر می گذارند در جهت روشن کردن این موضوع که آمال و آرزوها چگونه به مسیرهای تحصیلی و شغلی منجر می شوند مهم می باشد که یکی از این عوامل تأثیرگذارخانواده می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه میزان شناخت دانش آموزان از رشته های دبیرستانی و دانشگاهی

عمده پژوهش هایی که در زمینه آرزوهای تحصیلی و شغلی بوده به تأثیر خانواده و تأثیر آن بر گرایشات تحصیلی و شغلی تصریح ای ننموده می باشد. پژوهش حاضر به مطالعه تأثیر خانواده بر انتخاب های تحصیلی و شغلی فرزندان می پردازد.

  1. Burke & Hoelter

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد


دیدگاهتان را بنویسید