2-1-1- مقدمه

با رشد و توسعه همه جانبه دستاوردها و اکتشافات علمی در آغاز قرن بیستم، جهان با توسعه سامانه­های علمی و پژوهشی روبرو گردید. این سامانه‌ها با افزایش شمار پژوهشگران، آزمایشگاه­ها، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه­ها و منابع و مجلات علمی، رو به پیچیدگی هر چه بیشتر نهادند. این سامانه‌ها برای تضمین بقا و رقابت­پذیری خود در میدان­های علمی، نیاز به سازوکارهایی برای پایش، ارزیابی و ارتقای عملکرد خود دارند. همچنین، در سطوح خردتر تصمیم­گیری، توزیع امتیازها و پاداش­ها در میان پژوهشگران (مانند اعتبارات پژوهشی، ارتقای رتبه، استخدام و غیر از آن) نیاز به سنجش «بهره­وری علمی[1]» آنان دارد. از این رو، پژوهش پیرامون بهره­وری علمی پژوهشگران انفرادی به مقصود کشف ویژگی­ها و الگوهای مختلف تولید ضروری می باشد.

به این ترتیب‏، از همان آغاز قرن بیستم، جامعه علمی به ضرورت ابداع روش‌ها و شاخص‌هایی برای ارزیابی پژوهشگران به صورت انفرادی و جمعی پی برد (لیسونی، میرس، مونتوبیو[2] و همکاران، 2011) . از آن پس، روش‌ها و مدل‌های بسیاری برای سنجش بهره‌وری علمی ابداع شده می باشد. هر روش یا مدل با در نظر داشتن نقاط قوت و اشکال خاص خود، بخشی از واقعیت را منعکس می­سازد. از این رو، دانش‌پژوهان علم‌سنجی به دنبال ایجاد و توسعه شاخص‌هایی هستند که بتوانند تصویری دقیق­تر و واقع­بینانه­تر از واقعیت پژوهشی را منعکس سازند. در این بخش، کوشش می گردد تا مفهوم بهره­وری علمی و متغیرهای به کار رفته در محاسبه آن تبیین داده گردد و آن­گاه مهم‌ترین مدل‌های سنجش بهره‌وری که توسط لوتکا، پائو، شاکلی و پرایس ارائه شده می باشد معرفی گردد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه پیش بینی ترس از صمیمیت توسط سبک های دلبستگی

[1]. scientific productivity. با عبارت های دیگری نظیر research productivity (بهره­وری پژوهشی)‌ وresearch performance (عملکرد پژوهشی) نیز نامیده می گردد.

[2]. Lissoni, Mairesse, Montobbio

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد


دیدگاهتان را بنویسید