تفکر انتقادی به معنی پرسیدن سوالات ،تجزیه تحلیل وبررسی تفکر خود و دیگران می باشد. کلمه” انتقاد ” از لغت یونانی kiikos اقتباس شده می باشد منظوراز انتقاد در این جا تیزبینی می باشد نه گله‌مندی وشکایت. تفکر انتقادی توانایی گرفتن تصمیمات منطقی درمورد آن چه که بایستی انجام دهیم و باور کنیم، هم چنین توانایی وگرایش فرد برای سنجش نتایج امور و تصمیم­گیری درمورد آن­ها بر اساس شواهد، تفکر اندیشمندانه ومنطقی که روی تصمیم‌گیری برای بجای آوردن چیزی یا باور آن متمرکز می باشد (آمیت و آزیکویش[1] ،2001).

در یک گزارش از پژوهش دلفی [2] که از 46 نفر از صاحب نظران تفکر انتقادی مورد سوال قرار گرفته‌اند، آن­ها سه بعد را در باب تفکر انتقادی عنوان نمودند. بعد علاقه، بعد انگیزش، و بعد مهارت. جوهره­ی اصلی تفکر انتقادی را بعد مهارت‌های شناختی معرفی می‌کنند که شامل شش زیر مجموعه می باشد. تبیین، خودنظم‌دهی، ارزیابی، استباط، نتیجه‌گیری و تحلیل می‌باشد (فاکیسون[3]، 1990).

تفکر انتقادی یک فراینده پیچیده، منطقی، با انگیزه می باشد که نیاز به تمرین و کاربرد دارد لازمه­ی زندگی و محیط‌های آموزشی امرزویست و با ارزیابی شواهد معتبر به نتایج درست منتهی می گردد (بنرلی، 1998؛ به نقل عباسی،1380).  هاشمیان نژاد (1380) تفکر انتقادی را به عنوان تفکری مستدل و منطقی تعریف می کند که به مقصود مطالعه و تجدید نظر در عقاید، نظرات، اعمال و تصمیم‌گیری بر مبنای علت های و شواهد انجام می­گیرد.

اگر بخواهیم یک جمع‌بندی از تعاریف تفکر انتقادی داشته باشیم می‌توان گفت تفکر انتقادی تفکری منطقی، استدلالی، مسئولانه، باهدف شناخت می باشد وکمک به اتخاذ بهترین تصمیم و باور به آن تصمیم و یا عملکرد به آن می باشد. تفکر انتقادی باورهای سنتی را به چالش می‌کشاند. فرد نقاد با طرح سوالات مناسب و جمع‌آوری داده‌های مربوطه به نتایج قابل اعتماد می‌رسد فرد برای خود فکر می کند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه رابطه سبک های تفکر و پذیرش تغییر سازمانی مدیران مدارس مقطع متوسطه

[1] .Amit  &Aizikovitsh

[2]. Deliphi recerch report

[3] . Facione

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد


دیدگاهتان را بنویسید