ابزار در پژوهش حاضر مصاحبه نیم ساختاریافته بوده می باشد. با در نظر داشتن ادبیات پژوهش و پرسش­نامه­های موجود سوالاتی تهیه و روی 3 نفر از جوانان اجرا گردید و سپس پاسخ­ها برای ارزیابی و مطالعه صحت سؤالات به 5 نفر صاحب­نظر در امور روان سنجی ارائه گردید و در نهایت سؤالات پژوهش با انجام اصلاحات زیر نظر اساتید صاحب­نظر استخراج گردید.

در هنگام مصاحبه در هر سوال آیتم­هایی مدنظر بود که در صورتی که مصاحبه­شونده در پاسخ خود به آن آیتم یا آیتم ها تصریح  نمی­نمود مصاحبه­کننده با طرح سوالات مربوط به آیتم مورد­نظر به جواب می­رسید.

نمونه­ای از سوالات:    روابط در خانواده­ی شما چگونه می باشد؟

آیتم های مورد نظر در این سوال می­تواند چگونگی روابط والدین با همدیگر، روابط خواهر و برادران با همدیگر، روابط خود فرد با والدین و خواهر و برادرانش باشد.

روش اجرای پژوهش

بدلیل اینکه جامعه جوانان معتاد مراکز ترک اعتیاد کرج بودند، با هماهنگی مسئولین مربوطه افراد واجد­ شرایط (مصرف­کننده مواد) مشخص و بعد با دادن توضیحات لازم از جوانان دارای شرایط خواسته می­گردید که در پژوهش شرکت کنند. در مرحله بعد با تعیین زمان مناسب با مشارکت­کنندگانی که حاضر به همکاری می­شدند، مصاحبه با دروربین فیلم برداری ضبط گردید. زیرا مصاحبه از نوع نیم­ساختار یافته بود در زمان مصاحبه چنانچه اطلاعات داده شده از طرف مصاحبه­شوندگان کافی و روشن نبود، مصاحبه­گر با طرح سوالات لازم اطلاعات جامع و روشنی را بدست آورد.در حین مصاحبه اطلاعات از طریق بازخورد گرفتن از اعضای نمونه چک گردید.یافته پس از طبقه بندی با پنج کارشناس چک گردید تا از صحت کدگذاری اطمینان حاصل گردد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی میزان توجه به مؤلفه ی آگاهی از صلح و روش های حصول به آن در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید