نشانه­های عاطفی منفی هنگام بهره گیری و یا تفکر بهره گیری از کتابخانه از قبیل ترس، نگرانی، تردید، اضطراب، احساس عدم توانایی و کفایت، احساس تنهایی، احساس آشفتگی و غیره را شامل می­گردد. این اضطراب همواره مانعی روان­شناختی، برای بسیاری از کاربران کتابخانه­ها بوده، عوارض گوناگون شناختی، عاطفی و رفتاری را در آن­ها موجب گردیده و سطح عملکرد آن­ها را کاهش می­دهد. اضطراب کتابخانه­ای باعث می­گردد کاربر هنگام حضور و بهره گیری از کتابخانه، آرامش و احساس راحتی نداشته و در نتیجه کتابخانه را قبل از پایان پژوهش خود ترک کرده و یا تمایل کمتری به بهره گیری از کتابخانه پیدا کند ( هیگینز[1]، 2001، به نقل از عرفان­منش و دیدگاه، 1388).

سوآپ[2] و کتزر[3](1972؛ به نقل از خدیوی، 1383) اولین مطالعه درمورد اضطراب کتابخانه­ای را در میان دانشجویان دانشگاه انجام دادند. این مطالعه با بهره گیری از شیوه­هایی از قبیل برقراری ارتباط، انجام مصاحبه و مشاوره در زمینه علوم کتابداری، در زمانی محدود درصدد کشف و جست­وجوی این موضوع بود که چرا بعضی دانشجویان از کتابداران کمک نمی­گیرند. این مطالعه درصدد رسیدن به پاسخ این سؤال بود که چرا دانشجویانی که از کتابخانه بهره گیری می­کنند تمایل به بهره گیری از همکاری کتابداران ندارند.

در مصاحبه­های انجام گرفته با دانشجویان انتخاب شده به گونه تصادفی، در سه زمینه کار کتابخانه این سؤال مطرح می­گردید که آیا هنگام بهره گیری از کتابخانه از کتابداران و یا هم دوره ای های خود کمک می گیرند یا خیر؟ از دانشجویان مصاحبه شده، 41 درصد در مورد بهره گیری از کتابخانه سؤالاتی داشتند. با این تفاصیل، 65 درصد از این دانشجویان اقرار کردند که نمی­خواستند سؤالات خود را با کتابداران مطرح نمایند، و این امر مؤیّد آن می باشد که در محیط دانشگاهی دانشجویانی هستند که علی­رغم داشتن سؤال از کتابداران به دلایلی از سؤال کردن خودداری می­کنند. هدف این پژوهش مشخص کردن وجود دانشجویانی با اضطراب کتابخانه­ای بود و این به نظر نگارنده اولین قدم پژوهش در زمینه اضطراب کتابخانه ای­ می باشد زیرا اولین تحقیقی می باشد که در پی شناسایی دانشجویانی می باشد که به دلایلی در بهره گیری از کتابخانه دچار نگرانی می­شوند ( خدیوی، 1383 ).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد کاهش اضطراب معلم ریاضی دانش آموزان

[1] .Higgins

[2] . Swap

[3] . Ktrz

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید