پایان نامه تفاوت پذیرش در میان دختران فراری و عادی

 

 

2-1- مبانی نظری

2-2- فرار از منزل

2-2-1- مفهوم شناسی و نوع شناسی فرار از منزل

فرار از خانه نوعی رفتار سازش نایافته می باشد که کودک یا نوجوان به مقصود رهایی از معضلات موجود در خانه یا جاذبه های بیرون از خانه، بدون اجازه ی والدین یا سرپرست قانونی، آگاهانه خانه را ترک کرده و سریعاً یا بدون واسطه به خانه بر نمی گردد (معظمی گودرزی، 1380).

به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران با در نظر داشتن وضعیت فرهنگی و اجتماعی ایران پدیده ی فرار دختران از منزل، یک رفتار بزهکارانه می باشد و در واقع مانند تخلفات منزلتی به شمار می رود؛ تخلفات منزلتی رفتاری می باشد که فقط به این دلیل غیر قانونی تعریف می گردد که متخلف آن خردسال می باشد (آرتور و واگ[1]، 2009). عمومی ترین اصطلاح برای رفتار مجرمانه نوجوانان، بزهکاری می باشد. بزهکاری شامل مجموعه ای از رفتارهای نقض کننده می گردد که توسط افراد بالغ و نابالغ قابل اجرا می باشد. در راستای تخلفات مجرمانه، نابالغین در معرض تخلفات منزلتی قرار دارند (مارته[2]، 2008). شایع ترین نمونه از تخلفات منزلتی عبارتند از: مدرسه گریزی، فرار از خانه، نقض قوانین و مقررات، مصرف الکل و دخانیات و رفتارهای آشوبگرانه. این رفتارها جنایی نیستند و اغلب بازتاب عملکرد ضعیف خانواده ها، معضلات مدرسه، ویژگی های شخصیتی جوانان و یا مشکلاتی که در جامعه هست می باشد (آرتور و واگ، 2009).

در آغاز فرار از خانه، مبین سرکشی جوانان بود و بعدها به عنوان عملی برای اظهار معضلات عاطفی، نتیجه ی گرفتاری های تجربه شده بوسیله ی نوجوانان در جدایی از والدین خود یا به عنوان یک رفتار بزهکارانه تلقی می گردید، اخیراً فراری ها همچون یک قربانی شناخته می شوند و فرار به عنوان یک مشکل اجتماعی منعکس کننده ی نوعی کمبود در کارکردهای خانواده و روابط مادر و پدر با فرزندان شان     می باشد، گویا، این دیدگاه اخیر فرار را به عنوان آخرین راه حل برای داشتن یک زندگی که غیر قابل تحمل شده می باشد، در نظر می گیرد (پلد و کوهاوی[3]، 2009). فرار از خانه را می توان به عنوان یک هشدار مهم در نظر گرفت. کودکان و افراد جوانی که دست به فرار می زنند و یا به اجبار وقت خود را در بیرون از خانه سپری می کنند، اغلب با معضلات بسیاری مواجهند. اکثر دختران فراری تعارض یا گسیختگی را در خانواده های خود تجربه کرده اند یا دچار افسردگی شده ا ند و یا اینکه در مدرسه مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند، همچنین دلیل فرارشان، ممکن می باشد برای رهایی از کنترل و نظارت والدین شان باشد (سازمان محرومیت اجتماعی، 2002).

[1]. Arthur & Waugh

[2] .Marte

[3]. Peled & Cohavi

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *