ب. توجه­های مبتنی بر عواطف: نظری که بیشتر مبتنی بر هیجان ها و ارزش­ها باشد تا بر ارزشیابی عینی مزایا و معایب، توجه مبتنی بر عواطف خوانده می­گردد(کریمی، 1373).

ج. توجه­های مبتنی بر رفتار: نظاره چگونگی رفتار فرد نسبت به موضوع توجه. بنا بر نظریه “ادراک خویشتن” تحت شرایط خاص فرد نمی­داند چه احساسی نسبت به موضوعی دارد، تا آنکه رفتار خود را نسبت به آن موضوع ببیند. افراد تحت شرایط خاص، توجه خود را از رفتارهای خویش استنتاج می­نمایند( ارونسون و همکاران، 1385؛ به نقل از مسعودی، 1390).

علاوه بر عناصر فوق، توجه دارای سه ویژگی می باشد: نخست اینکه هر نظری شامل یک شیء، شخص، رویداد، یا موقعیت می باشد (موضوع توجه). دوم آنکه توجه­ها معمولاً ارزشیابانه­اند. و سوم آنکه توجه­ها معمولاً دارای ثبات و دوام قابل توجهی­اند. وقتی ما بگوییم: من با هر کاری که فلانی بکند موافقم، این عبارت اولاً در مورد یک شخص می باشد، ثانیاً جنبه ارزشیابانه دارد (با او موافقم)، و ثالثاً از این عبارت چنین برمی­آید که عقیده ما درمورد او دارای ثبات نسبی می باشد. از میان عناصر تشکیل دهنده، عنصر عاطفی و از میان ویژگی­ها، ویژگی ارزشیابی کردن، مهم­ترین مؤلفه­های توجه­ها را تشکیل می­دهند.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی تأثیر سابقه خدمت بر رابطه مدیریت دانش و کارآفرینی سازمانی متخصصان علم اطلاعات شاغل در کتابخانه های دانشگاه شیراز
دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید