ب: روش نمونه گیری و حجم نمونه:

جامعه آماری مورد مطالعه در این پژوهش  برابر با 140نفر می باشد که به صورت تمام شماری مورد مطالعه قرار گرفته­اند . انتخاب گروه گواه تا حدود زیادی از جمعیت گروه آزمایشی که جمعا 140نفر می­باشند تبعیت می کند .جامعه آماری گروه گواه جمعا برابر با 209 نفر از زنان بهبود یافته می­باشند که با در نظر داشتن گروه آزمایش به صورت تناسب 140 نفر انتخاب شده­اند.  به این شکل که 37 نفر از 56 نفر پارک طرشت ، 44 نفر از 65 نفر سعادت آباد ، 27 نفر از 40 نفر میدان  آزادی و 32 نفر از 48 نفر خاوران به صورت تصادفی انتخاب شده اند.  بر همین اساس اطلاعات مورد نیاز از طریق پرسشنامه از 280 نفر جمع آوری می­گردد.

واحد تحلیل واحدی می باشد که اطلاعات از آنها گرد آوری می­گردد . واحدی که خصوصیات آن را توصیف می کنیم غالبا در پژوهش پیمایشی واحد تحلیل فرد می باشد ( دواس : 1386 ، ص 41) . در این پژوهش واحد تحلیل  فرد می باشد . به جای مشاهد میدانی از افراد سوال می­گردد. فردی که مورد سوال واقع می­شوند فردی می باشد که بعد از قطع مصرف مواد مخدر بازگشت مجدد به اعتیاد داشته می باشد .

ابزار جمع آوری داده ها :

درروش پیمایشی ، داده­ها را می توان با بهره گیری از نظاره ، مصاحبه عمیق ، تحلیل محتوا ، پرسش نامه یا تکنیک­های مختلف دیگری گرداوری نمود . با این همه پرسش نامه پرکاربردترین تکنیک می باشد (دواس ، 87:1386) . دراین پژوهش ازابزارپرسش نامه برای جمع آوری اطلاعات بهره گیری می­گردد .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی تأثیر اسباب بازی های فکری بر رشد مهارت هماهنگی دیداری – حرکتی کودکان پیش دبستان

اعتبار و پایایی:

اعتبار ابزار اندازه­گیری آن چیزی را می­سنجد که ما در صدد سنجش اندازه گیری ان هستیم ( رفیع پور ،1382 :ص 49 ). که در پژوهش حاضر جهت اعتبار ابزار اندازه­گیری از اعتبار سازه بهره گیری شده می باشد بدین معنی که پس از تهیه پرسشنامه اولیه آنرا نزد اساتید راهنما ، مشاور و کارشناسان مجرب آشنا به موضوع برده تا با مشورت این افراد صحت و سقم سوالات پرسشنامه مورد ارزیابی قرار گیرد و اعتبار پرسشنامه بدست اید .

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا سهولت دسترسی به موادمخدر بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا معاشرت با دوستان و همسالان معتاد بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا وضعیت اشتغال بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا برچسب زنی از طرف جامعه بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

5 – آیا وجود فرد معتاد در خانواده بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : عوامل اجتماعی موثر بر بازگشت زنان به اعتیاد


دیدگاهتان را بنویسید