مقدمه

در ‌این فصل به مفاهیم سلامت سازمانی، ابعاد، ویژگی‌ها، مولفه ها، ارزش های سلامت سازمانی و نظریه های سازمان سالم و همچنین به گفتگو درمورد کتابخانه‌های عمومی و اهداف ویژگی‌ها، و کتابخانه ها به عنوان یک نهاد و سازمان پرداخته شده می باشد. پس از آن مولفه‌های سلامت سازمانی از نظر مایلز مورد مطالعه قرار گرفته و در هر مولفه به مطالعه‌ این ابعاد در کتابخانه‌های عمومی توجه شده می باشد.

 

2-1. سلامت سازمانی

2-1-1. تعریف سلامت سازمانی

رویکرد براون[1] بر پایه توسعه تعریف سازمان بهداشت جهانی[2]  قرار گرفته می باشد که سلامت را به عنوان حالتی از رفاه فیزیکی، ذهنی و اجتماعی و نه فقط فقدان بیماری تعریف می کند. براون از استعاره بدن بشر برای توصیف سازمان بهره گیری می کند. در این روش، به ساختار، طرح سازمانی، بهره گیری از قدرت، فرایندهای ارتباطی و توزیع کار تصریح دارد؛ مغز به این که چگونه باورها، اهداف، سیاست‌ها و رویه‌های اساسی اعمال می شوند، تعارض چگونه اداره می گردد، تغییر چگونه مدیریت می گردد، با اعضا چگونه رفتار می گردد و سازمان چگونه ‌یاد می گیرد، تصریح می کند. روح، هسته‌ یا قلب ‌یک سازمان می باشد؛ چه چیزی آن را به تپش در می آورد و به آن نیرو می دهد و با نظاره قابل اندازه گیری می باشد (انصاری و همکاران، 1388، ص 47).

“امروزه سازمان‌ها به عنوان موجود زنده ای که دارای هویت مستقل از اعضا خود بوده، تصور می شوند؛ به گونه ای که با این هویت جدید می توانند، رفتار کارکنان را تحت تاثیر قرار دهند. این شخصیت و هویت می تواند دارای « سلامت سازمانی » و ‌یا « بیماری سازمانی » باشد” (ساعتچی، 1385). سلامت سازمانی نشان دهنده توانایی ‌یک سازمان در عملکرد موثر، چگونگی مقابله، برای تغییر مناسب و پیشرفت داخلی می باشد. از نظر نیول[3] (1995) سلامت سازمانی موضوعی کلی می باشد که با سه مجموعه فشار روانی (استرس)، بهداشت روانی، و اخلاق در سازمان‌ها ارتباط دارد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد مقایسه دیدگاه معلمان و کارشناسان در ارتباط با ویژگی ها و مؤلفه های صلح در برنامه درسی دوره ابتدایی

[1]. Brown

[2]. World Health Organization (WHO)

[3]. Newell

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید