مبانی نظری و پیشینه پژوهش

2-1- مبانی نظری

2-1-1-اضطراب

از بین عواطف منفی، اضطراب به گونه گسترده­ای تقریباً برای همه بشر­ها شناخته و تجربه شده می باشد به­همین ترتیب به­عنوان یکی از اساسی­ترین ساختارها در روانشناسی می باشد. اضطراب در مفهوم سازی آسیب­شناسی روانی، انگیزش و شخصیت از مفاهیم محوری و مرکزی می باشد. (عبدالخالق[1]، 2004).

اضطراب به منزله بخشی از زندگی هر فرد در همه جوامع به عنوان پاسخ مناسب و سازگاری تلقی می­گردد. فقدان اضطراب یا اضطراب زیاد ممکن می باشد ما را با معضلات و خطرات قابل توجهی مواجه سازد. اضطراب در حد متوسط و سازنده فرد را وا می­دارد که برای انجام امور خود، به موقع و مناسب کوشش کرده و بدین ترتیب زندگی خود را بارورتر و بادوام تر سازد(دادستان، 1374). اضطراب و نگرانی تأثیر عملکردی بسیار مهمی را در رفتارهای انطباقی افراد اعمال می­کند و جسم فرد را برای پاسخ به عامل خطر آماده کرده تا از این طریق نظام روانی را برای پاسخ سریع دادن فعال کرده و در نتیجه فرد را برای فرار کردن از موقعیت خطر کمک کند(ویمز[2]، 2008).

اضطراب حالتی می باشد که با احساس ناآرامی، تشویش و یا ترس در بشر همراه می باشد. معمولاً این حالت در زمانی که بشر نتواند پیامدهای کاری را پیش­بینی یا آن را بازبینی نماید رخ می­دهد. مثلا پیش از برگزاری هر آزمون مهم، اضطراب به سراغ آزمون شونده می­آید زیرا که وی نمی­تواند سؤال­ها را پیش­بینی کند و یا نسبت به کسب نمره­ی خوب تردید دارد. معمولاً از واژه­ی ترس نیز برای اظهار این حالت بهره گیری می­گردد­(رضایی، 1384). اگر اضطراب به­گونه ساده یک علامت هشدار تلقی می­گردد، اساساً می­توان آن را عاطفه­ای نظیر ترس برشمرد(جان بزرگی، 1382).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد آموزش به شیوه قصه گویی

[1] .Abdel-Khalek

[2] .Weems

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید