پایان نامه ارشد پیش‌زمینه‌های فکری و فلسفی برنامه فلسفه برای کودکان

۲. 4. 2. 2. گیلبرت بورگ[1]

بورگ یکی دیگر از فعالان و محققان برنامه فلسفه برای کودکان در استرالیا می باشد. وی در سال‌های‌ ۲۰۰۳ و ۲۰۰۲ م، رئیس فدراسیون کانون‌های فلسفه در مدارس استرالیا بوده و مراکز تربیتی و مشاوره در فلسفه و کندوکاو کلاسی را بنیان نهاده می باشد. علائق پژوهشی وی به مباحثی هم‌زیرا اصلاحات دموکراتیک و تربیتی، به‌ویژه بدیل‌های تعلیم و تربیت دموکراتیک، فلسفه در مدارس و فلسفه به منزله‌ فعالیتی عمومی در امور روزانه‌ مردم بر‌می گردد و در این زمینه چندین کتاب و مقاله تألیف کرده می باشد (ناجی، ۱۳۸۷: ۱۴۹).

بورگ معتقد می باشد فلسفه برای کودکان در استرالیا در مراحل اولیه خود به متدولوژی، برنامه درسی، سرفصل‌های درسی یا برنامه خاصی اطلاق می گردد که توسط لیپمن ایجاد شده و بسط یافته می باشد. در مرحله بعدی به یک رشته درسی با مجموعه‌ای از مواد درسی اطلاق می گردد که در آن‌ها مواد درسی لیپمن تأثیر مهمی بازی می کند (بورگ، ۱۳۸۷: ۱۵۰).

از نظر او کتاب‌های داستان، نظیر داستان‌های فیلیپ کم، به‌عنوان مواد درسی انگیزه‌دهنده و مشوق به همراه مواد درسی هدفمند بهره گیری می شوند (همان).

 

  1. 4. 3. فلسفه برای کودکان در انگلستان

رابرت فیشر[2] یکی از افراد مطرح در حوزه‌ آموزش تفکر به کودکان، در انگلستان می باشد. او بیش از سی کتاب در زمینه تعلیم و تربیت، شامل کتاب‌های داستان، آموزش تفکر به کودکان و تدریس یادگیری به کودکان نوشته می باشد. کتاب‌های او در زمینه فلسفه برای کودکان، حجم بیشتر کتاب‌های ترجمه‌شده به زبان فارسی را تشکیل می‌دهد. او همچنین بیش از بیست سال در مدارس تدریس کرده می باشد و از نزدیک با روحیات کودکان آشناست. وی تحقیقاتی در زمینه جایگاه دیالوگ در سنت اسلامی انجام داده می باشد (ناجی، ۱۳۹۰: ۴۵).

[1]. Gilbert Burgh

[2]. Robert Fisher

سوالات یا اهداف پایان نامه :

این پژوهش به دنبال مطالعه و پاسخگویی به پرسش‌های زیر می باشد:

ره‌آورد هرمنوتیک فلسفی گادامر برای محتوای «برنامه فلسفه برای کودکان» چه می‌تواند باشد؟

ره‌آورد هرمنوتیک فلسفی گادامر برای روش «برنامه فلسفه برای کودکان» چه می‌تواند باشد؟

ره‌آورد هرمنوتیک فلسفی گادامر برای ارزیابی «برنامه فلسفه برای کودکان» چه می‌تواند باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : رهاوردهای هرمنوتیک فلسفی گادامر برای برنامه فلسفه برای کودکان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *