در سوءمصرف مواد، پدیده­های تحمل، محرومیت و مصرف اجباری مواد وجود ندارد. بلکه فرد به دنبال مصرف مواد با مشکلاتی روبه رو می­گردد. به این ترتیب سوءمصرف مواد، نوعی از مصرف مواد می باشد که باعث ایجاد عواقب و پیامدهای نامطلوب می­گردد. زمانی که شخص همواره کار یا فعالیت خود را به دلیل مستی یا خواب بعد از مستی از دست می­دهد رفتار وی ممکن می باشد با تعریف سوءمصرف مطابق  باشد. یک حادثه منفرد یا زیاده­روی در مصرف یک مصرف یک ماده در یک موقعیت خاص در این تعریف نمی­گنجد. مصرف منظم مقادیر کم تا متوسط مواد به عنوان سوءمصرف مقصود نمی­گردد، مگر آنکه به آسیب در عملکرد فرد منجر گردد. نه مقدار و نه نوع داروی مصرف شده، نه مجاز بودن و نه غیر مجاز بودن آن طبق DSM کلید تعریف سوءمصرف مواد محسوب نمی­گردد. بلکه این موضوع مطرح می­گردد که اگر فرد به رغم اینکه می­داند مصرف مکرر ماده مانع از عملکرد او در سایر زمینه­های زندگی می­گردد به مصرف آن ادامه می­دهد، سوءمصرف به شمار می رود (آزاد، 1390).

بر طبق راهنمای تشخیص و آمار اختلالات روانیDSM-IV-IR) ، 2000) برای آن که مشخص گردد فردی به مرحله سوءمصرف مواد رسیده یا نه، لازم می باشد که حداقل یکی از موردها زیر را به مدت دوازده ماه مستمر داشته باشد:

1- مصرف مکرر مواد به نوعی که مانع انجام تأثیر­ها و تعهدات شغلی، تحصیلی و خانوادگی فرد گردد. مثلاً دانش­آموزی که به علت مصرف مواد از کلاس غیبت می­کند. 2-  مصرف مکرر مواد در مورد هایی که امکان خطر جانی هست. مثلاً رانندگی تحت مصرف مواد. 3- ایجاد معضلات مکرر قانونی به دنبال مصرف مواد مانند: دستگیری و زندان. 4- با ادامه یافتن مصرف مرتب معضلات اجتماعی و ارتباطی تشدید می­گردد. مانند فردی که به دنبال مصرف مواد دائماً با دیگران درگیر می­گردد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهارت تصمیم ‏گیری در دانش آموزان

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید