پایان نامه ارشد نقش بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی در گرایش افراد به مواد مخدر

1-دیدگاه روانکاوی:

ازنظر فروید (1905) اعتیاد نوعی تثبیت دهانی بوده که ناشی از تجربه­ی یک حادثه در مرحله دهانی (تا 18 ماهگی) می باشد (راموس، 2004). هنگامی که تثبیت دهانی رخ می­دهد اختلالات روانی مرتبط با ناحیه دهانی انتظار می­رود برای مثال سیگار کشیدن، وابستگی الکل، و یا پرخوری می تواند به دلیل تثبیت دهانی باشد.

این شیوه­ی فرد برای سازگاری، خود مخرب می باشد. اعتیاد تجلی پرخاشگری می باشد. روانشناسان ایگو در سال 1970 ظهور کردند. آنها استدلال کردند که اعتیاد ناشی از نقص در عملکرد خود می باشد که این نقص خود ناشی از عدم حل شدن تعارضات و یا شکست در درونی کردن اعمال والدین می­باشد (یالسیو، 1997 به نقل از پور، 2009).

فروید اولین روانکاوی بود که ریشه اعتیاد را در نوشته­های خود مورد مطالعه قرار داد. او در مقاله “از تمدن و ملالت­هایش” اظهار کرده بین شادی، لذت، اصل واقعیت، و مذهب ارتباط هست. و نیز اظهار کرده اعتیاد راهی برای فراهم کردن شادی و به گونه همزمان پرهیز از درد می باشد. همانطوری که فرد از دنیای بیرون رهایی می­یابد بلافاصله اسیر لذتش می­گردد. از نظر فروید، در حالی که فرد به اوج لذت به دور از مکانیزم­های مخرب بیرونی مثل جامعه و روابط انسانی می­رسد که در این حالت انرژی زیادی از شخص مصرف می­گردد که این انرژی می­تواند صرف دیگر  مقاصد  ترقی­اش گردد (یالسو، 1997 به نقل از پور، 2009).

بر طبق روانکاوی اعتیاد می­تواند نتیجه “تصعید” باشد. تثبیت جابجایی انرژی جنسی، لیبیدو، از نهاد به خود می باشد. از این­رو که انرژی جنسی از باطن (درون) به شی بیرونی مستقل مثل الکل انتقال می­یابد (سوب کوسکی[1]، 2006).

[1] .Subkowski,P

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *