2ـ 3ـ 1ـ 2ـ ناشنوایی

در ارتباط با ناشنوایی و سینما نیز می‌توان گفت که در دوران سینمای صامت، فیلم، پل ارتباطی بین شنوایی و دنیای ناشنوایان بود. تا سال 1929 که اوج این دوران بود، افراد جامعه ناشنوایان مشارکت برابر با دیگر افراد جامعه در رفتن به تئاتر داشتند اما بعد از آن، استودیوهای فیلم‌سازی از درج زیرنویس در قسمت‌های مکالمه فیلم خودداری کردند و این امر منجر به محرومیت افراد ناشنوا گردید. این امر نشانگر این بود که چگونه پیشرفت فنآوری منجر به محرومیت بعضی شهروندان از دسترسی به فعالیت های مبتنی بر جامعه گردید. در دوره  سینمای صامت ساچمن موفق گردید که حداقل پنج بازیگر ناشنوا را شناسایی کند با این تفاصیل، به هیچ بازیگر ناشنوایی تأثیر اول فیلم داده نشد تا زمانی که فیلم کودکان کمتر خدا[1] ساخته گردید و هنرپیشه آن مارلی ماتلین[2] جایزه اسکار بهترین هنرپیشه تأثیر زن را از آن خود نمود (Schuchman, 1988).

به نظر می‌رسد که این طریقه بازیگری توسط افراد ناشنوا به علت طرفداری‌های زیادی که از آن به اقدام آمد، ادامه پیدا نمود. در سال‌های قبل از آن بهره گیری از زبان تصریح مترادف بود با ارتباطات سری و مرموزانه ، این برداشت تا زمانی که ارتباطات غیرکلامی و بدنی به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر رشد شخصیتی محسوب گردید ادامه داشت. (Safran&Educ, 1998)

نوردن از زبان ساچمن، بازگو می کند که تصاویر متحرک، ناشنوایی را بیش از اندازه سهل گرفته و به مسائل مرتبط با زبان جامعه ناشنوایان بی‌توجهی کرده می باشد. پیش از سال 1986 فقط یک فیلم وجود داشت که در آن افراد ناشنوا گفتگو می‌کردند با نام قلب یک شکارچی تنهاست[3]  و عجیب اینکه این تأثیر‌ها را افراد شنوایی به عهده داشتند که از مهارت کافی برای گفتگو به زبان تصریح نیز برخوردار نبودند. (Norden, 1994)

سفران، در مقاله خود اظهار می کند که از سال 1979 تا 1986 تنها 3 فیلم با موضوع ناشنوایی به نمایش در آمده می باشد وی علت این امر را کنترل صنعت فیلم‌سازی توسط افراد غیرمعلول می‌داند. از سویی نیز، کمبود و یا عدم آگاهی نسبت به چگونگی برقراری ارتباط با فرد ناشنوا و همچنین وابستگی فرد به زبان تصریح و یا فردی که رابط او باشد را از علت های کمبود فیلم‌نامه و تأثیر در زمینه ناشنوایی برمی شمارد. وی اظهار می کند که افراد ناشنوا معمولاً در اکثر فیلم‌ها وابسته به دیگران و ترحم‌انگیز نمایش داده شده‌اند. (Safran&Educ, 1998)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تاثیر مشاوره گروهی مدیریت خشم مبتنی بر بازسازی شناختی بر کاهش تفکر قطعی نگر دانش آموزان

 

2ـ 3ـ 1ـ 3ـ نابینایی

حدود 13 درصد از معلولیت‌ها را نابینایی به خود اختصاص می دهد. این عدد نشان دهنده مقدار واقعی در جمعیت کلی می باشد. دلیل اینکه در فیلم‌ها نابینایی زیاد به تصویر کشیده می گردد این می باشد که اولاً معلولیت آشکاری می باشد پس موضوع خوبی برای فیلم‌های درام بوده و در طول شبانه روز برای همه افراد تجربه‌پذیر می باشد. دوم، ترس و بیم مردم از نابینایی زیاد بوده و مردم غالباً از برقراری ارتباط با فرد نابینا پرهیز می‌کنند. برای بسیاری از مردم یادگیری درمورد نابینایی در یک سالن نمایش راحت تر از خیره شدن به یک فرد نابینا در یک محیط عمومی می باشد. سوم اینکه به نظر کلوباس 1988 شخصیت هلن کلر نا بینایی را به موضوعی محبوب در سینما تغییر داده می باشد و در انتها اینکه از نظر کلوباس برداشت بیشتر نویسندگان از اختلالات بینایی تاریکی مطلق می باشد و کم‌بینایی، موضوعی پرفروش در هالیوود تلقی نمی‌گردد. سینما نیز به بهره گیری از هنرمندان بینا برای ایفای تأثیر فرد نابینا عادت کرده می باشد (به استثنای تأثیر هلن کلر در فیلم رستگاری[4] و ری چالرز در فیلم سرود برای عشاق[5]) (Klobas, 1988).

[1]. Children of a lesser God  – 1986

[2] Marlee Matlin

[3]. The Heart is a Lonely Hunter – 1968

[4]. Deliverance – 1918

[5]. Blues for Lovers – 1966

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی

ـ انعکاس تصاویر افراد معلول و معلولیت در فیلم‌های منتخب چگونه می باشد؟

 

سوالات فرعی

1ـ فیلم‌های منتخب منطبق بر کدام الگوی معلولیتی ساخته شده‌اند؟

2ـ اندازه انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت تا چه حد و چگونه می باشد؟

3ـ  کدام مؤلفه‌های الگوهای معلولیت بیشترین انعکاس را در هر یک از فیلم‌های منتخب دارند؟

4ـ فیلم‌های منتخب به کدام یک از کلیشه‌های رایج در انعکاس معلولیت پرداخته‌اند؟

5ـ اندازه کلیشه‌سازی از معلولیت در فیلم‌های منتخب تا چه حد و چگونه می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مشخص کردن چگونگی انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید