2-1-2-3-4- نظریه کردارشناسی بالبی

مهم‏ترین و بانفوذترین نظریه که چارچوب مهمی برای شکل‏گیری دلبستگی ارائه داده، نظریه کردارشناسی بالبی (1969) می باشد که بعدها توسط اینثورث گسترش پیدا نمود. بالبی معتقد می باشد که کودک و والد به گونه بیولوژیکی، مستعد داشتن دلبستگی هستند (برک، 1381). کردارشناسان (بالبی، لورنز) عقیده دارند که همه‏ی گونه‏ها مانند بشر‏ها با یک سری رفتارهای ذاتی به دنیا می‏آیند که متضمن بقا و حفاظت آن‏ها خواهد گردید. برای مثال پرندگان تازه متولد شده برای بقاء خود نیازمند نزدیکی به مادر خود هستند و تا زمانی که توانایی بدست آوردن غذا را نداشته باشند در کنار مادر خواهند ماند. پرندگان در طول یک دوره  حساس رشدی از والدین خود تأثیر‏پذیری می‏کنند. برای مثال جوجه غازهای کنراد لورنز  در یک دوره حساس رشدی بعد از تولد به اولین موجود متحرک که می‏بینند به دنبال او حرکت می‏کنند. در حقیقت این تأثیر‏پذیری در موجودات در طول یک دوره بحرانی به وقوع می‏پیوندد (سیگلمن و ریدر، 2009).

کودک بشر آن‏طوری که جوجه غازها تأثیر‏پذیری می‏کنند، به مادر خود دلبستگی پیدا نمی‏کند. کودکان بعد از به دنیا آمدن به دنبال موضوع مورد محبت و عاطفه خود خواهند گشت. بالبی معتقد می باشد که کودک مجهز به یک سیستم رفتاری می باشد که باعث می‏گردد والد و کودک به هم‏دیگر در یک کنش متقابل دلبستگی پیدا کنند (سیگلمن و ریدر، 2009).

بالبی ضمن تشریح تأثیر دلبستگی بر روی رشد کودک، تأکید می‏کند که الگوی فعال درونی دلبستگی بر اساس اندازه پاسخ‏دهی مراقب و این‏که چگونه از او مراقبت می‏کند به تدریج در کودک شکل می‏گیرد. بعد از سال‏های اولیه تولد کودک، الگوی فعال درونی ثبات پیدا می‏کند و به عنوان یک پیش‏بینی‏کننده، که کودک چه کسی را به عنوان مراقبت‏کننده و پاسخ دهنده به نیازهای او ترجیح می‏دهد به وجودمی‏آید.  مؤلفه اصلی الگوی فعال درونی، تصور کودک از خود در روابط می باشد که جلوه‏ها و چگونگی شناخت خود را شکل می‏دهد (گیورئو و جونز، 2003).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد دیدگاه پائولو فریره در مورد مولفه های نابرابری آموزشی

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر


دیدگاهتان را بنویسید