الف. کمبود محبت در خانواده: بسیاری از صاحب نظران در مسئله بزهکاری، کمبود محبت و اشکال عاطفی را ریشه اصلی جرم و انحراف دانسته اند. تحقیقی از غرب درمورد بزهکاران نشان داده می باشد که 91 درصد مجرمان در ارتباط با جرم به نحوی دچار مشکل عاطفی بوده اند.(عربیان، 1382) فرد در خانواده زمانی که نیازهای عاطفی­اش برآورده نشود، مجبور می­گردد دست نیاز به سوی دیگران دراز نماید. در این زمان می باشد که گروهی از این موقعیت ها سوء بهره گیری می­کنند و با ارتباط عاطفی دروغین افراد را به سوی انحراف می­کشانند.

     ب. افراط در محبّت: زیاده روی در محبت نیز خود مانند کمبود محبت اثر منفی بر تربیت فرزندان دارد، به نحوی که فرزند همیشه متکی به پدر و مادر می­باشد و هیچ گاه احساس استقلال و بزرگ­منشی نخواهد نمود. زمانی که چنین فردی وارد جامعه گردد و در این موقعیت از محبت های پدر و مادر به دور باشد، احساس کینه و عقده جویی می­نماید و برای جبران این مسئله دست به هر خلافی خواهد زد. (صفا، 1390)

     ج. تبعیض بین فرزندان: این مسئله نیز یکی دیگر از مورد هایی می باشد که فرد در خانواده احساس حقارت و حسادت می نماید. توجه نکردن به این امر خود می­تواند زمینه اعتیاد در اعضای خانواده را ایجاد نماید.
      د. محدود کردن فرزندان: همان­گونه که آزادی بی حد و حصر منجر به گرایش فرد به انحرافات اجتماعی می­گردد، محدود بودن نیز می­تواند عامل گرایش فرد به انحرافات اجتماعی باشد؛ زیرا از سویی، محدود بودن منجر به فعال شدن حس کنجکاوی فرد و از سوی دیگر، منجر به بروز معضلات عاطفی می­گردد. کنترل بیش از حدّ فرزندان سبب می­گردد که فرد وابسته به کنترل خارجی (زور) باشد؛ یعنی تا زمانی که از طریق اعمال زور رفتارش تحت کنترل می باشد دست به اقدام منحرفانه نمی­زند، اما به محض اینکه کنترل والدین ضعیف گردد و یا والدین به دلیل اشتغالات فرصت کنترل را نداشته باشند، خود را رها می­یابد و به رفتارهای انحراف آمیز روی می­آورد؛ زیرا از کودکی حس کنترل درونی (وجدان) او خاموش بوده و همیشه به کنترل خارجی و احتمالا زور وابسته بوده­می باشد. (صفا، 1390)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تاثیر بازی درمانی شناختی-رفتاری برمهارت های ارتباطی کودکان درخودمانده 10-7 ساله با عملکرد بالا

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید