فصل دوم: مبانی نظری و مروری بر تحقیقات پیشین

 

در این فصل، مبانی نظری متغیرهای مورد مطالعه در پژوهش حاضر، مرور گردیده می باشد. به این شکل که درابتدا مفهوم ، اهداف و اهمیت ریاضیات سپس ارزشیابی و ارزشیابی توصیفی، تغییر نظام ارزشیابی، سنجش عملکردی، انواع و ویژگی های آن مورد مطالعه قرار گرفته و پس از ارائه مبانی نظری، پژوهش­های انجام شده مرتبط، مورد مطالعه و مرور قرار گرفته می باشد.

ریاضیات چیست؟

بشر از زمانی که با دست های لرزان خود و به یاری انگشتان دست ها و گاه پاها، شمردن را آغاز نمود تا زمانی که توانست بر دنیای عدد مسلط گردد راهی دراز و پر مخاطره را پیموده می باشد. ریاضیات دانشی پویاست و این پویایی به خاطر بستگی آن با  اقدام و زندگی و دانش های دیگر می باشد.

روزاپتر(1950-1977) ریاضی دان مجارستانی در پیش گفتار کتاب زیبای خود « بازی با بی نهایت» می نویسد:« ریاضیات در عین حال به گونه شگفت انگیزی انسانی می باشد … و روژه گورسان، استاد سابق دانشکده علوم پاریس معتقد می باشد:« نخستین وظیفه ریاضیات ساختن و تحویل دادن چیزی به جامعه می باشد که امروز کمتر کسی خواستار آن می باشد، یعنی «بشر» انسانی که بیندیشد، انسانی که درست را از نادرست تشخیص دهد، انسانی که شناخت و انتشار حقیقت را بر بسی چیزها برتری دهد، انسانی آزاد نه ادم واره ای آهنی. گالیله ریاضیات را «زبان طبیعت» و گوa آن را «سلطان دانش ها» می دانست. طبیعت و زندگی سرچشمه های اصلی دانش و مانند ریاضیات می باشد. ریاضیات در درازای تاریخ، گاه با تجربه و آزمایش، قانون های مقدماتی حاکم بر طبیعت و جامعه را کشف می کند و گاه در درون خود پیش می رود و راه را برای شناخت دقیق تر این قانون ها و تسلط بیشتر بر آنها باز می کند و به جایی می رسد که همه دانش ها را زیر طرفداری خود می گیرد و موجبی برای پیشرفت صنعت و زندگی اجتماعی می گردد( شهریاری، 1378، ص9).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه شناسایی اثربخشی روشهای برجسته سازی چهره بر تماس چشمی کودکان در خودمانده

سوالات یا اهداف پایان نامه :

1 . آیا آزمون های عملکردی برپیشرفت تحصیلی درس ریاضی دانش آموزان پایه سوم ابتدایی تاثیر می گذارد؟

2.آیا آزمون های عملکردی برپیشرفت تحصیلی درس ریاضی دانش آموزان پایه ششم ابتدایی تاثیر می گذارد؟

  1. آیا تاثیرآزمون های عملکردی بر پیشرفت تحصیلی درس ریاضی در دانش آموزان پایه سوم و ششم ابتدایی متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : تاثیر آزمون های عملکردی سازنده گرایی بر پیشرفت ریاضی دانش آموزان ابتدایی


دیدگاهتان را بنویسید