تعاریف عملیاتی

برنامه­ی درسی: مقصود از برنامه درسی در پژوهش حاضر یک برنامه مدون می باشد که از سوی نهادهای مرتبط با امر برنامه ریزی درسی در کشور ایران جهت ابلاغ در مدارس ابلاغ می گردد.

 برنامه­ریزی درسی: برنامه ریزی درسی در این پژوهش عبارت می باشد از کلیه فعالیت هایی که از جانب نهادهای تصمیم گیرنده در قالب­های طراحی مواد کمک آموزشی، تدوین کتاب، مواد آموزشی و… در ایران انجام می شود.

برنامه­ی درسی صلح محور: برنامه درسی که بر  طبق داده­های جمع­آوری از طریق پرسشنامه محقق ساخته مشخص می­گردد.

دوره­ی ابتدایی: مقصود از آموزش ابتدایی مقطعی می باشد که در ایران 6 تا 12 سالگی را در بر می­گیرد.

کارشناسان: در این پژوهش مقصود از کارشناسان، متخصصان و صاحب­نظران حوزه­ی آموزش ابتدایی شاغل در دانشکده­ی علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی و اداره کل آموزش و پرورش استان تهران می­باشد.

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سؤالات پژوهش

الف) سؤال کلی

اندازه در نظر داشتن ویژگی­ها و مؤلفه های آموزش صلح در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چگونه می باشد؟

ب) سؤالات جزیی

  1. اندازه در نظر داشتن مؤلفه­ی آگاهی از صلح و روش های حصول به آن در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر می باشد؟
  2. اندازه در نظر داشتن مؤلفه­ی مشارکت، همکاری و تشریک مساعی در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر می باشد؟
  3. اندازه در نظر داشتن مؤلفه­ی مسئولیت پذیری برای اعمال شخصی و اجتماعی در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر می باشد؟
  4. اندازه در نظر داشتن مؤلفه­ی حل مسالمت آمیز تعارضات در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر می باشد؟
  5. اندازه در نظر داشتن مؤلفه­ی تکریم قائل شدن به تمامی اشکال زندگی و حیات در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر می باشد؟
  6. اندازه در نظر داشتن مؤلفه­ی احساس همدردی با دیگران در سطوح مختلف در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر می باشد؟
  7. دیدگاه­های معلمان و کارشناسان در محور ویژگی­های آموزش صلح چه تشابه و تفاوتی با یکدیگر دارند؟
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارتباط فقدان ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ویژگی­های آموزش صلح در برنامه­ی درسی دوره­ی ابتدایی از دیدگاه کارشناسان و معلمان

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید