3- صمیمیت عقلانی[1]

شامل نیاز به سهیم شدن و در میان نهادن ایده‏ها، افکار و باورهای مهم با همسر می باشد. صمیمیت عقلانی را نباید با مکانیسم دفاعی ناهشیار”عقلانی سازی[2]” که به مقصود اجتناب از هیجان‏های خاص به کار گرفته می‏گردد اشتباه گرفت. عقلانی‏سازی اغلب برای نشان دادن برتری عقلی، تحسین شدن و خودنمایی به کار می‏رود. به وجود آمدن صمیمیت عقلانی مستلزم تکریم به دیدگاه طرف مقابل می‏باشد، به خصوص تکریم به نظرات متفاوت او. عنصر اصلی در ایجاد و نگهداری صمیمیت عقلانی توانایی تأثیر‏گزینی[3] می باشد، یعنی توانایی دیدن جهان از چشم شریک خود، دریافت چیزی که همسر از چشم‏انداز یکتا و منحصر به فرد خود درک می‏کند. معادل هیجانی تأثیر گزینی، همدلی[4] می باشد. همدلی واقعی این می باشد که بتوانیم خودمان را به جای دیگری بگذاریم و چیزی را احساس کنیم که طرف مقابل احساس می‏کند، نه این که طرف مقابل را بشناسیم و با او احساس همدردی و تاسف کنیم. وقتی در یک ارتباط همدلی وجود داشته باشد و به راحتی اظهار گردد، صمیمیت عاطفی ایجاد می‏گردد و بالتبع، این صمیمیت بین دو طرف افزایش می‏یابد.

4- صمیمیت جنسی[5]

یعنی نیاز به ارتباط مستقر کردن، در میان نهادن و اظهار افکار، احساسات، تمایلات و خیال‏پردازی‏های جنسی با همسر می باشد. این نوع صمیمیت به ویژه در راستای برانگیختن میل جنسی می‏باشد. همچنین نیاز و تمایل به انجام فعالیت‏هایی مانند نزدیکی جسمی، تماس بدنی، لمس کردن و نوازش کردن می باشد که هدف اصلی آن، تحریک جنسی، برانگیختگی و لذت جنسی برای دو نفر می‏باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه شناخت وضعیت فرهنگ سازمانی دربین مدارس مقطع متوسطه

[1]– Intellectual intimacy

[2]– Intellectualization

[3]– Role-Taking

[4] -Empathy

[5]– Sexual intimacy

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر


دیدگاهتان را بنویسید