2-1-1-2-1- انواع  صمیمیت

باگاروزی (2001) در مدت سی سال تجربه بالینی با همسران، 9 مولفه جداگانه صمیمیت که با یکدیگر ارتباط دارند را مورد شناسایی قرار داده می باشد. این مولفه ها عبارتند از:

1- صمیمیت عاطفی[1]

نیاز به برقراری ارتباط و سهیم شدن در تمامی احساسات همسر، اعم از احساسات مثبت (شادی، سرخوشی، وجد و هیجان زدگی) و احساسات منفی (غمگینی، ناکامی، ترس، احساس گناه، تنهایی، کسالت، خستگی و افسردگی) را شامل می‏گردد. برای ایجاد صمیمیت عاطفی بایستی موانع اندکی وجود داشته باشد تا احساسات به راحتی بتوانند در زمینه یک ارتباط اظهار شوند. مثلا اگر فقط به احساسات مثبت اجازه اظهار داده گردد یک محیط عاطفی دروغین مثبت به وجود می‏آید و یا اگر فقط احساسات منفی اظهار شوند جو موجود باعث تیرگی و نابودی ارتباط خواهد گردید.گاهی همسران نمی‏توانند عواطف خود را به راحتی اظهار کنند، در چنین حالتی ممکن می باشد طیف وسیعی از عواطف به صورت کامل اظهار نشوند.

2- صمیمیت روانشناختی[2]

نیاز به در میان نهادن، ارتباط مستقر کردن، مشارکت و تماس با یک فرد دیگر از طریق افشای عمیق مطالب مهم و مسائل معنادار فردی در مورد خود واقعی یا درونی می‏باشد. نیاز فرد به اظهار و در میان نهادن امیدها، رویاها، خیال‏پردازی‏ها و طرح های آینده و نیز مطرح کردن ترس‏ها، نگرانی‏ها، شک و تردیدها، ناامنی‏ها، معضلات و تعارضات درونی با همسر، هسته اصلی صمیمیت روانشناختی را تشکیل می دهد. برای ایجاد صمیمیت روانشناختی واقعی بایستی در ارتباط امنیت وجود داشته باشد که این حالت حاصل اعتماد بین دو طرف می باشد. زن یا شوهر برای این‏که بتوانند موضوعات مهم درونی خود را با یکدیگر در میان بگذارند بایستی بدون ترس از ارزیابی شدن، مورد قضاوت قرار گرفتن، شرمنده شدن، مسخره شدن، تحقیر شدن، مورد اهانت قرار گرفتن و یا تنبیه شدن به خاطر خودافشایی های خود، احساس امنیت کنند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارتباط ارائه تکلیف به روش حل تمرین با خودکارآمدی دانش آموزان

[1]– Emotional intimacy

[2]– Psychological intimacy

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر


دیدگاهتان را بنویسید