تعریف آموزش فنی و حرفه ای :

در سطح بین المللی همواره در به کارگیری مفاهیم آموزش فنی و حرفه ای ابهام هست. در کشورهای انگلیسی زبان اصطلاح آموزش فنی را معمولاً بر آموزش در سطح عالی بکار می برند- و از کالج های تکنولوژی پیشرفته و دانشگاههای فنی نام برده می گردد و در سایر سطوح آموزشی اصطلاح (( پلی تکنیک )) به کار گرفته می گردد. از سوی دیگر در فرانسه و سایر کشورهای فرانسوی زبان یکی از رشته های تحصیلی اختیاری می باشد که طی مرحله دوم تعلیمات متوسطه به دانش آموزان 15 تا 18 ساله ارائه می گردد. اصولاً آموزشهای فنی می تواند در سطوح متفاوتی ارائه گردد. لکن جهت کلی آنها متوجه مشاغلی در صنابع کشاورزی، تجارت و مدیریت می باشد و لزوماً اشتعغال دانش آموزان و دانشجویان را تضمین نمی کند. در صورتی که در جهت کلی آموزش حرفه ای به سوی حرفه خاص و تخصص عملی می باشد و همواره کار در کارگاهها که نوعی ضمانت شغلی را فراهم می آورد از ویژگی های این نوع آموزش به شمار می آید در اینجاست که این آموزش یعنی آموزش حرفه ای از آموزش فنی متمایز می گردد. ( آقازاده، 1381، ص 102 ).

مقصود از آموزشهای فنی و حرفه ای فعالیت هایی می باشد که فرد را برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار آماده می کند و یا کارآیی و توانایی وی را در انجام آنها افزایش می دهد ( گزارش مطالعه چگونگی سازماندهی آموزش فنی و حرفه ای کشور، 1371، ص 4 ).

تعریف امکان سنجی : دانشنامه کتابداری و اطلاع رسانی، امکان سنجی را مطالعه عملکرد یک نظام پیشنهادی در سازمانی خاص، دانسته می باشد. ( سلطانی، 1379، ص 27 ).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تعیین رابطه‌ی تعارض والد- فرزند با رضایت از زندگی دانش آموزان

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • بهره گیری از منابع مالی و کالبدی در آموزش فنی و حرفه ای چگونه می باشد ؟
  • ارزشیابی از عملکردآموزشی آموزش فنی و حرفه ای به چه صورت انجام می گیرد ؟
  • شیوه جذب، آماده سازی و ارتقاء نیروی انسانی در آموزش فنی و حرفه ای چگونه می باشد ؟
  • آموزش فنی و حرفه ای در برنامه های خود از چه نوع رویکردی برای آموزش و تدریس بهره می گیرد ؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : امکان سنجی شکل گیری برنامه های آموزش فنی و حرفه ای رسمی در سند ملّی آموزش و پرورش

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید