روان‏شناسی خود نظریه ارتباط شی را با تاکید بر تمثیل‏های ذهنی به مثابه زیر ساخت‏های شخصیت در نظر می‏گیرد. اگرچه، روان‏شناسان خود ادعا می‏کنند که کلید عقاید درون شخصیتی “خود”، شامل خودموضوعی‏ها[1] (که شامل درجات مختلفی از ادغام خود و دیگری هستند و عدم فرق) و متعلقات‏شان هستند.

2-1-6-تاریخچه مطالعه خود

از دهه 1970 ساختار یکپارچه‏سازی درون روان‏شناسی، جامعه‏شناسی و سایر علوم رفتاری و اجتماعی، “خود” بود که ده‏‏‏ها مقاله، فصل و کتاب را به پدیده‏‏‏‏های مرتبط با خود اختصاص داد. در طول دو هزار سال گذشته، بیشترین مباحثه‏ها در مورد “خود” در مذاهب و متون نظری ظاهر شده می باشد، در واقع محور بحث آنها کمک به مردم برای فرار از بدی‏‏‏‏های خودمحوری–مانند غرور، منیت، خودخواهی و. . . – بوده می باشد. در عصر روشن‏گری، فیلسوفانی زیرا دکارت[2]، لاک[3]، هیوم[4]، لایبنیتز[5]، برکلی[6] و کانت[7] در مورد معضلات “خود” صحبت کردند. اما اولین مباحثات دقیق در مورد خود توسط “جیمز[8]“ 1890 انجام گردید. او یک فصل از کتاب خود با عنوان “اصول روان‏شناسی[9]“ را به “هشیاری از خود[10]“ اختصاص داد. جیمز نه فقط یک بنیاد قوی مفهومی‏‏ برای مطالعه “خود” گذاشته بلکه بر اهمیت مطالعه خود برای فهمیدن رفتار بشر تاکید کرده می باشد و یک پیشینه قوی برای لحاظ کردن “خود” به عنوان یک موضوع مهم پژوهشی پدید آورده می باشد (میشل[11]، 2002).

[1] selfobjects

[2] Descartes, R.

[3] Locke, J.

[4] Hume, D.

[5] Leibnitz, G.W.

[6] Berkeley, G.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد تفاوت بین انتظارات و ادراکات کیفیت خدمات آموزشی دانشگاه با توجه به نوع دوره دانشجویان

[7] Kant, I.

[8] James, W.

[9] principles of psychology

[10] the counciousness of self

[11] Mitchell, R.W.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید