1-تئوری  آنومی (امیل دورکیم) [1]

دورکیم از اولین جامعه شناسانی می باشد که کوشش نمود تحلیل جامعه شناختی درمورد رفتارهای انحرافی ارائه دهد . وی مبنای تحلیل خود را پیرامون رفتار انحرافی بر مفهوم انومی استوار نمود . او این مفهوم را برای تصریح به این پیش فرض به وجود آورد که در جوامع امروزی معیارها و هنجارهای سنتی بی آنکه توسط هنجارهای جدیدی جایگزین گردن  تضعیف می­شوند . آنومی یا بی هنجاری هنگامی هست که معیارهای روشنی برای راهنمایی رفتار در حوزه معینی از زندگی اجتماعی وجود ندارند . در این شرایط به عقیده دورکیم ، مردم احساس از دست دادن حس جهت یابی ونگرانی می­کنند ، پس بی­هنجاری یکی از عوامل اجتماعی می باشد که بر تمایل به خودکشی تاثیر می­گذارد ( گیدنز [2]، 1373: 140) .

بنابر نظردورکیم فرایندهای دگرگونی در جهان امروز آن چنان سریع و شدید می باشد که موجب معضلات اجتماعی عمده­ای می­گردد که وی آن­ها را به بی هنجاری مربوط می­سازد . بی­هنجاری احساس بی­هدفی یا بی­مقصدی می باشد که در نتیجه شرایط اجتماعی برانگیخته می­گردد .

نظارت­ها و ضوابط اخلاقی  سنتی که توسط مذهب فراهم می­گردید در نتیجه پیشرفت اجتماعی امروزی تا اندازه زیادی از میان می­طریقه . و این سبب می­گردد بسیاری از افراد در جوامع امروزی احساس کنند که زندگی آن­ها فاقد معنی می باشد ( همان، 744) .

[1] -Anomie Theory (Emile Durkheim)

[2] – Giddens

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا سهولت دسترسی به موادمخدر بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا معاشرت با دوستان و همسالان معتاد بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا وضعیت اشتغال بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا برچسب زنی از طرف جامعه بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی مقایسه ای انتظارات و ادراکات دانشجویان نسبت به کیفیت خدمات آموزشی

5 – آیا وجود فرد معتاد در خانواده بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : عوامل اجتماعی موثر بر بازگشت زنان به اعتیاد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید