حاجی حسینی واخوان تفتی(1382) یافته اند که سبک تبیین جوانان معتاد برای وقایع خوشایند و ناخوشایند، بدبینانه­تر از جوانان غیر معتاد می باشد. صالحی جونقانی(1379) اظهار کرده اکثریت معتادین از وضعیت اقتصادی– اجتماعی پایینی بر خوردارند و همچنین بین سطح تحصیلات والدین، اندازه درآمد، اندازه انزوا طلبی، میزانی ناکامی در زندگی، اندازه امید به آینده و اعتیاد ارتباط هست. کوثری، (80  به نقل از مظفر، ذکریایی، ثابتی، 1388). منشاء اجتماعی اعتیاد را، زندگی در مناطق محروم،  فقر شدید، خانه­های مخروبه، خانواده های از هم پاشیده و سایر نابسامانی­ها را منظومه عوامل انحراف رفتاری می داند.

افراد معتاد و افراد غیر معتاد خانواده خود را از لحاظ ویژگی هایی مثل ابراز محبت ، تایید و ابراز نظر مثبت خشم و عصبانیت ، طرد ، نادیده گرفتن فرزند و مشارکت دادن فرزند در امور خانواده متفاوت می دانند.   نتایج پژوهش سام آرا، کردونی، دغاغله و افقه ( 87 13) اظهار کرده که علت های مصرف موادمخدر از نگاه پاسخگویان به  این تبیین: 28/ 0 تفریح ولذت جویی، 27/0 فرار از معضلات، 22/0 مخالفت با محدودیت های اجتماعی، 09/0 یاس ونامیدی، 07/0 کنجکاوی و لذت جویی، 05 /0 بهره گیری دارویی و 03/0 غلبه بر خواب و خستگی می باشد. که در این بین تفریح و لذت جویی، فرار از معضلات، مخالفت با محدودیت­های اجتماعی، از سوی افراد دارای تجربه مصرف موادمخدر بیش از سایر پاسخ­گویان اظهار شده می باشد و نیز همین منبع عوامل و زمینه­های گرایش به مواد را از دیدگاه پاسخ­گویان به ترتیب اهمیت به این تبیین: بیکاری،  دسترسی آسان و فراوان به موادمخدر، ارتباط با دوستان ناباب و معتاد، اختلاف خانوادگی، کمبود امکانات برای گذراندن اوقات فراغت، داشتن والدین وبستگان معتاد، محدود بودن فضای فعالیت های اجتماعی و سیاسی، ثروت و رفاء زیاد، بیماری روان و اختلالات شخصیتی، شکست در عشق و ازدواج، اشکال اعتقاد مذهبی و توطئه سیاسی دشمنان کشور، اظهار کرده می باشد. در حالی که افراد دارای تجربه مواد عوامل دسترسی آسان به مواد، اختلاف خانوادگی، کمبود امکانات برای گذراندن اوقات فراغت، ثروت و رفاء زیاد را بیش از سایر پاسخ گویان موثر دانسته­اند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط می باشد.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط می باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه ارتباط گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید