مبانی نظری و پیشینه پژوهش

2- مبانی نظری و پیشینه پژوهش

 

2-1- مبانی نظری پژوهش

 

مبانی نظری پژوهش شامل چهار بخش می باشد. در بخش اول به علوم و تحولات علم در ایران و علم و فن آوری می پردازد و اظهار می کند که رشد تولید علمی در سال ها متمادی به چه صورت بوده می باشد. بخش دوم به دانشگاه و تولید علم، تأثیر اعضای هیات علمی در دانشگاه ها، تعاریف و مفاهیم ارتباطات علمی و تأثیر ارتباطات در تولید علم می پردازد. بخش سوم به موانع تولید علم در کشور می پردازد و نهایتاً بخش پایانی به موضوعات علم سنجی و اهمیت آن در مسایل علمی پرداخته می باشد.

2-1-1- علم چیست؟

امروزه در زبان فارسی و عربی کلمه علم به دو معنای متفاوت به کار برده می گردد و غفلت از این دو نوع کاربرد اغلب به غلط های بزرگ انجامیده می باشد:

1- معنای نخستین علم به معنای دانستن در برابر ندانستن می باشد. در این معنا علم در برابر جهل می باشد. به همه دانستنی­ها صرفنظر از نوع آن ها علم می گویند. مطابق این معنا اخلاق، ریاضیات، فقه، دستور زبان، مذهب، زیست شناسی و نجوم همه علم اند و هر کس یک یا چند رشته از آن ها را بداند عالم دانسته می گردد.

2- کلمه علم در معنای دوم منحصراً به دانستنی هایی اطلاق می گردد که از طریق تجربه مستقیم حسی به دست آمده باشد. علم در اینجا در برابر جهل قرار نمی گیرد بلکه در برابر همه دانستنی­ها قرار می گیرد که مستقیماً از آزمون حسی بر نمی خیزد. علم تجربی نوعی از انواع دانستنی­های بسیاری می باشد که در اختیار بشر قرار دارد. رشد علم به معنای دوم اکثراً از آغاز دوره رنسانس به بعد می باشد در حالی­که علم به معنای مطلق آگاهی (معنای اول)تولدش با تولد بشریت هم آغاز می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی میزان بهره گیری مدیران دانشگاه ها از مفاهیم و فنون اثربخش منابع انسانی در محل کار خود

بعضی علم را هر نوع آگاهی فرد از محیط و اطراف خود می دانند و اظهار می کنند که علم محصول کنجکاوی بشر می باشد. به تعبیری دیگر قدمت علم را با قدمت بشر یکی می دانند. به هر حال علم چه به معنای آگاهی بشر نسبت به محیط اطراف خود و چه به معنای دانستن در برابر ندانستن و یا دانستنی ها که از طریق تجربه مستقیم حسی به دست آمده باشد تعریف گردد، زاییده حس کنجکاوی بشر و نیاز به دانستن می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • تعیین اندازه تولیدات علمی- پژوهشی اعضای هیات علمی در 5 سال گذشته
  • تعیین ارتباط عوامل فردی با تولیدات علمی اعضای هیات علمی
  • تعیین ارتباط عوامل سازمانی با تولیدات علمی اعضای هیات علمی
  • تعیین ابزارها و مجراهای ارتباطی مورد بهره گیری اعضای هیات علمی برای کسب اطلاعات علمی
  • تعیین عوامل انگیزشی موثر بر تولیدات علمی اعضای هیات علمی
  • تعیین موانع موجود در راه تولیدات علمی و پژوهشی از دیدگاه اعضای هیات علمی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه عوامل موثر بر تولیدات علمی اعضای هیات علمی دارای مقاله های ISI و ISC در سال­های 1385-1389

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید