از آنجا که فرد با ایمان دارای ارتباطات و اعتقادات معنوی می باشد کمتر احساس رها شدگی پوچی وتنهایی می کند .مایرز (2000)معتقد می باشد ایمان مذهبی تاثیر زیادی بر اندازه شادمانی دارد. ایمان مورد نظر مایرز ایمانی می باشد که طرفداری اجتماعی هدفمندی احساس پذیرفته شدن و امیدواری را برای فرد به ارمغان می آورد(میر شاه جعفری ، 1382).

سه راه عمده که از طریق آن مذهب می تواند موجب ارتقای سلامت و شادکامی گردد عبارتند از :

– ارتباط با خدا:”پولنر (1989)دریافت که گزارش نزدیکی با خداوند همبستگی معادل 40/0با شادمانی و رضایت از زندگی دارد. پولما و پندلتون (1991)دریافتند که تجربه اوج و تجربه بهترین پیش بینی کننده های سلامتی و خصوصا سلامت وجودی هستند تاثیر مذهبی بودن بر سلامت ذهنی برای سیاه پوستان امریکایی بیشتر از سفید پوستان گزارش شده می باشد (انارکی وهمکاران ، 1382).

– تاثیر در مکان های مذهبی (مساجد کلیساو….) و یتر وهمکاران (1985)در فرا تحلیلی مربوط به 56 زمینه یابی در آمریکا دریافتند که حضوردر کلیسا قویترین ارتباط را با شادی و سلامتی داشته می باشد. این تاثیر برای سالخوردگان در بالاترین حد بوده می باشد (انارکی و همکاران ، 1382).

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه شناسایی تفاوت بین انتظارات و ادراکات دانشجویان براساس بعد پاسخگویی خدمت
دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید