تحقیقات انجام شده درخارج کشور:

بر مبنای مطالعه ای که در انگلستان انجام گردید گراهام[1]) 1978) دریافت که یکی از مهمترین تفاوتهای بین مصرف کنندگان و غیر مصرف کنندگان موادمخدر عبارت می باشد از اندازه احساس جدایی که آنها به والدین خود دارند . سوءمصرف کنندگان مواد مخدر احساس می­کنند که از خانه طرد شده­اند آنها هم چنین احساس می کنند که والدین شان توجهی به انها نداشته و اشتراکات کمی برای صحبت کردن در مورد آنها با والدینشان هست .

اوکاشا [2](1985) در پژوهش خویش اظهار می­دارد که بهره گیری غیر پزشکی از موادمخدر که موجب وابستگی در میان جوانان جهان عرب شده می باشد ناشی از عوامل بسیاری مانند تاثیر قدمت طولانی ، استعمال سنتی مواد مخدر ، فشارهای اجتماعی – اقتصادی گوناگون و از خود بیگانگی جوانان می­باشد . در این مطالعه بدین نتیجه رسید مهمترین عواملی که به نظر می­رسد تسهیل کننده شروع سوءمصرف موادمخدر هستند عبارتند از : دسترسی و پذیرش اجتماعی مواد مخدر ، تحرک فزاینده جوانان ، فشار گروه همسالان ، اطلاعات نادرست در مورد اثرات مواد مخدر و گسیختگی خانواده

آماتنگ و همکارانش[3] (1986) در تحقیقی تحت عنوان مذهب خانواده و استعمال مواد مخدر کوشش نموده اند تاثیر متغیر هایی نظیر تحصیلات والدین  ،موقعیت شغلی مادر ، مذهبی بودن ، وابستگی مذهبی ، جنسیت و نژاد را بر روی مصرف موادمخدر و الکل تبیین دهند . جامعه آماری پژوهش دانش آموزان دوره دبیرستان ایالت میشیگان آمریکا بوده که والدین و موقعیت شغلی مادر هیچ ربطی به مصرف موادمخدر ندارد . کسانی که با هر دوی والدین خود زندگی می کنند نسبت به کسانی که فقط با یکی از آنها زندگی می کنند احتمال کمتری دارد که درگیر مصرف ماری جوانا شوند . درجه مذهبی بودن دارای ارتباط معنی داری با مصرف موادمخدر در تمامی ابعاد مذهبی بوده می باشد .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تبیین رابطه بین رضایت شغلی با بهره وری شغلی

[1] – Graham

[2] – Okasha

[3] – Amoateg et al

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا سهولت دسترسی به موادمخدر بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا معاشرت با دوستان و همسالان معتاد بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا وضعیت اشتغال بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا برچسب زنی از طرف جامعه بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

5 – آیا وجود فرد معتاد در خانواده بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : عوامل اجتماعی موثر بر بازگشت زنان به اعتیاد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید