2-1-2-3-2- نظریه یادگیری

در نظریه یادگیری فرض بر آن می باشد که شکل‏گیری دلبستگی کودک با افراد دیگر به این دلیل می باشد که آن‏ها نیازهای کودک را برآورده می‏کنند. مراقب کودک غذای کودک را مهیا می‏کند، لباس وی را عوض می‏کند، تمایل به بغل کردن کودک دارد و سایر کارهایی که برای کودک لذت بخش می باشد را انجام می‏دهد. پیش روی کودک بین شخص و لذتی که همراه او می باشد، تداعی ایجاد خواهد نمود. از طریق این یادگیری مراقب به عنوان یک منبع تقویت برای کودک شناخته می‏گردد و کودک از این به بعد لازم می‏داند که به توجه مراقب پاسخگو باشد و در کنار منبع تقویت و پاداش باقی خواهد ماند (اسلاوین[1]، 2006).

2-1-2-3-3- نظریه رشد شناختی

طرفداران نظریه رشد شناختی عقیده دارند که شکل‏گیری دلبستگی کودک نیازمند رشد ذهنی کودک و آگاهی کودک از محیط بیرون و دنیای اطراف خود می باشد (سیگلمن و ریدر، 2009). از این دیدگاه، قبل از اینکه دلبستگی کودک به مراقب خود صورت گیرد، کودک بایستی توانایی تشخیص بین محرک‏های اجتماعی و غیراجتماعی را داشته باشد. هم‏چنین از میان محرک‏های اجتماعی بایستی بتواند آن چیز که را که بیشتر آشناتر به نظر می‏رسد، مشخص کند (افراد آشنا پیش روی افراد غریبه و یک فرد آشنا پیش روی افراد آشنای دیگر). پس کودک بایستی توانایی بازشناسی افرادی را که با وی معاشرت می‏کنند حتی زمانی که آنها حضور مداوم ندارند، داشته باشند (اسلاوین، 2006). کودکی که دارای توانایی بازشناسی موضوع دلبستگی می باشد زمانی که تنها باشد دیگر دلیلی برای اضطراب جدایی وجود نخواهد داشت. به بیانی دیگر تا زمانی که مفهوم پایداری شیء در ذهن کودک ایجاد نشود، دلبستگی در کودک شکل نمی‏گیرد. به همین دلیل نظریه رشد شناختی ادعا می‏کند که رشد دلبستگی در کودک نیازمند رشد سه مؤلفه اساسی در رشد کودک می باشد (سیگلمن و ریدر، 2009).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه رابطه بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت

[1]– Slavin

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر


دیدگاهتان را بنویسید