شاخه­ی فنی و حرفه‌ای

این شاخه مشتمل بر سه زمینه‌ی صنعت( 20رشته)، کشاورزی(4رشته) و خدمات(19 رشته) می‌باشد و در مجموع این شاخه دارای 43 رشته می باشد. برنامه­ی درسی این رشته­ها بر اساس تجزیه و تحلیل مشاغل و حرف موجود در بازار کار و دانش و مهارت‌های مورد نیاز آن‌ها تدوین می­گردد. 58 واحد درسی در همه­ی رشته­های این شاخه مشترک و حدود 39 واحد درسی اختصاصی هر رشته می باشد. شرط فراغت از تحصیل و اخذ دیپلم در این شاخه، علاوه بر کسب نمره ی قبولی در دروس، گذراندن یک دوره ی کار آموزی در محیط واقعی کار، در تابستان پایه­ی سوم می‌باشد.

شاخه­ی کاردانش

این شاخه نیز دارای سه زمینه‌ی صنعت، خدمات و کشاورزی می‌باشد. هر زمینه دارای یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند دارای یک یا چند رشته و رشته مهارتی می باشد، که هر کدام از آن‌ها به نوبه ی خود دارای یک یا چند رشته‌ی مهارتی می باشند.  در حال حاضر دانش‌آموزان در بیش از 243 رشته­ی مهارتی کاردانش مشغول به تحصیل هستند.

استانداردهای مهارتی این رشته­ها بر اساس تجزیه و تحلیل مشاغل موجود در بازار کار، استانداردهای بین­المللی سازمان جهانی کار تدوین می­گردد.53 واحد درسی به صورت عمومی و اختیاری در همه­ی رشته­های این شاخه مشترک و حدود 43 واحد درسی، اختصاصی(استاندارد مهارت) می باشد. شرط فراغت از تحصیل و اخذ دیپلم در اکثر رشته­های این شاخه نیز، علاوه بر کسب نمره­ی قبولی در دروس، گذراندن یک دوره­ی کارورزی در محیط واقعی کار به عنوان درس کارورزی، در تابستان پایه­ی سوم می­باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تعیین میزان مهارت‌های یادگیری الکترونیکی دانشجویان مراکز آموزش مجازی

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • بهره گیری از منابع مالی و کالبدی در آموزش فنی و حرفه ای چگونه می باشد ؟
  • ارزشیابی از عملکردآموزشی آموزش فنی و حرفه ای به چه صورت انجام می گیرد ؟
  • شیوه جذب، آماده سازی و ارتقاء نیروی انسانی در آموزش فنی و حرفه ای چگونه می باشد ؟
  • آموزش فنی و حرفه ای در برنامه های خود از چه نوع رویکردی برای آموزش و تدریس بهره می گیرد ؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : امکان سنجی شکل گیری برنامه های آموزش فنی و حرفه ای رسمی در سند ملّی آموزش و پرورش

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید