2-1-2- سبک دلبستگی

بالبی (1969) دلبستگی را در قالب نظریه‏ای بزرگ مفهوم سازی نمود. وی معتقد می باشد که رفتار دلبستگی به عنوان ابزاری در جهت طرفداری و حفاظت از بقاء نوع همه جانداران و مانند انسانها کارکرد دارد. کودک برای بقاء نیازمند مراقبت از جانب بزرگسالان می‏باشد و کوشش می‏کند توجه والد و مراقب خود را جذب کند. رفتارهایی مانند خیره شدن، نگاه کردن به والد، غان و غون کردن، تمایل به در آغوش گرفته شدن مانند رفتارهای کودک می باشد که باعث می‏گردد والدین را به سوی خود بکشاند. هر کودکی در فرایند رشد نرمالی که پیش رو دارد روابط دلبستگی را با مراقب خود، ایجاد می‏کند و گسترش می‏دهد. شروع دلبستگی را می‏توان در همان هفته‏های اولیه رشد کودک بعد از تولد نظاره نمود اما فرایند اصلی دلبستگی بین سنین 4 تا 6 ماهگی کودک نظاره می‏گردد.

آرمسدن و گرینبرگ[1] (1987) مفهوم دلبستگی به والدین و همسالان را، وجود احساس اعتماد و ارتباط و عدم وجود احساسات بیگانگی می‏دانند. به بیانی دیگر، دلبستگی به کیفیت ارتباط اولیه با والدین و همسالان، مربوط می‏گردد. هنگامی که کودک ارتباط مثبت و مطلوبی با مادر یا مراقب اولیه خود مستقر نمود، به تدریج به سمت گسترش و پرورش انتظارات مثبت و پایدار گام بر می‏دارد.

مین، کاپلان و کسیدی (1985) اظهار می‏دارند که: دلبستگی فرایندی می باشد که بین مادر (یا مراقب اولیه) و کودک در ماه‏های اولیه تولد با ایجاد یک ارتباط عاطفی و هیجانی، متقابل، به وجود می‏آید. این دلبستگی اولیه، اساس روابط بعدی کودک با دیگران را شکل می‏دهد و منجر به ایجاد الگوی رفتاری مؤثر و مجموعه‏ای از انتظارات می‏گردد که چگونگی شکل‏گیری روابط بعدی کودک با دیگران را تعیین می‏نماید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد بررسی رابطه بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت

[1]– Armsden & Greenberg

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر


دیدگاهتان را بنویسید