دانلود پایان نامه بررسی نحوه انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

2ـ1ـ2ـ افراد دارای معلولیت در نظام بین الملل حقوق بشر

موضوع معلولیت مانند چالش‌های مهمی بوده و طی سالیان گذشته همواره در کانون بحث و مطالعه قرار داشته می باشد. نخستین بار در سال 1924 در اعلامیه حقوق کودک که به تصویب جامعه ملل (پیش از تشکیل سازمان ملل متحد) رسید؛ این جمله در یکی از موردها پنج‌گانه آن گنجانده گردید، «کودکی که دارای معلولیت ذهنی می باشد بایستی یاری گردد.» شاید بتوان قرار گرفتن این جمله و واژه معلولیت را آغازی بر حضور همیشگی موضوع ناتوانی و معلولیت در بسیاری از اعلامیه‌ها و قطعنامه‌های حقوق بشری سازمان ملل متحد دانست. (کمالی، 1383)

در سال 1948 جامعه بین‌الملل فرسوده از جنگ‌های جهانی، با صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر، آغاز می‌کوشید اطلاق اصل ممنوعیت تبعیض در برخورداری انسانها از حقوق بشر را به دولت‌ها تفهیم کند. پس از آن به زنان، کودکان، اقلیت‌ها، اشخاص دارای معلولیت و… توجهی خاص مبذول داشته می گردد (نباتی، 1389).

در اعلامیه جهانی حقوق بشر با اینکه تصریح مستقیمی به واژه معلولیت نشده می باشد اما ماده 25 این اعلامیه به صراحت تأکید می کند که بشر‌ها «بایستی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، پیری و در تمامی موردها دیگری که به عللی خارج از اراده بشر، وسایل امرار و معاش از بین رفته باشد، از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار باشند.» ماده 7 اعلامیه اظهار می کند که «همه در برابر قانون مساوی هستند و حق دارند که بدون تبعیض و بالسویه از طرفداری قانون برخوردار شوند.» به نظر می‌رسد که این ماده در گسترش پیگیری‌های حقوق بشری افراد دارای معلولیت تأثیر مهمی اعمال کرده می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی

ـ انعکاس تصاویر افراد معلول و معلولیت در فیلم‌های منتخب چگونه می باشد؟

 

سوالات فرعی

1ـ فیلم‌های منتخب منطبق بر کدام الگوی معلولیتی ساخته شده‌اند؟

2ـ اندازه انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت تا چه حد و چگونه می باشد؟

3ـ  کدام مؤلفه‌های الگوهای معلولیت بیشترین انعکاس را در هر یک از فیلم‌های منتخب دارند؟

4ـ فیلم‌های منتخب به کدام یک از کلیشه‌های رایج در انعکاس معلولیت پرداخته‌اند؟

5ـ اندازه کلیشه‌سازی از معلولیت در فیلم‌های منتخب تا چه حد و چگونه می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مشخص کردن چگونگی انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *