• مفهوم رویکرد برنامه درسی و انواع آن

رویکرد برنامه درسی[1]منعکس کننده چگونگی برخورد و نقطه نظرات فرد نسبت به برنامه درسی، مدرسه و جامعه می باشد. رویکردهای برنامه درسی به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

 • رویکردهای علمی و فنی[2]

این رویکردها با نظریه­های سنتی تعلیم و تربیت و الگوهای قدیمی­تر یادگیری و آموزش منطبق هستند. و روشهای رسمی و معمول آموزش در مدارس را در بر می گیرند.

 • گرایش رفتاری: این گرایش بر اصول فنی و علمی تکیه دارد و شامل نمونه ها،الگوها و روشهای گام به گام در برنامه درسی می باشد.
 • گرایش مدیریتی: این گرایش مدرسه را به عنوان یک نظام سازمانی مورد مطالعه قرار می دهد. برنامه درسی را شامل طرح ها، جدول سازمانی، مکان، منابع، تجهیزات و کارکنان می داند.
 • گرایش سیستمی تمایل دارد که واحدها و زیر مجموعه­های گوناگون یک نظام را در ارتباط با همدیگر و در یک ترکیب کلی مورد ملاحضه قرار دهد. این گرایش را بعضی اوقات مهندسی برنامه ریزی درسی هم می­نامند.
 • گرایش علمی: به تجزیه و تحلیل و ترکیب موقعیتهای اصلی، مفروضات و مفاهیم برنامه­ریزی درسی می­پردازد. بحث در مورد تاریخ برنامه درسی یا مبانی مختلف آن، سازماندهی و ساختار برنامه ها مانند فعالیت­های طرفداران این گرایش می­باشد.

 

 • رویکردهای غیر علمی- غیرفنی[3]

این رویکردها منعکس­کننده دیدگاه­های فلسفی غیر مرسوم و خط مشی­های جدید می­باشند.طرفداران این رویکردها یادگیری را به عنوان یک امر کلی می بینند که نمی توان آن را به قطعاتی مجزا در یک ساختار خطی تقسیم نمود.

[1]curriculum approach

[2]technical&scientific

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه میزان دغدغه های شغلی پرستاران بر حسب متغییرهای جمعیت شناختی(جنسیت، سن، سابقه کار، درآمد، محل کار، تاهل،وضعیت استخدام وتحصیلات)

[3]nontechnical&nonscientific

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 1. جامعه چه تاثیری در فضای روانی اجتماعی مدرسه می تواند داشته باشد؟
 2. جامعه چه تاثیری در نوع توجه دبیران نسبت به برنامه های درسی می تواند داشته باشد؟
 3. جامعه چه تاثیری در اهداف و محتوای برنامه های درسی دوره متوسطه می تواند داشته باشد؟
 4. مدرسه چه نقشی در ثبات اجتماعی می تواند داشته باشد؟
 5. مدرسه چه نقشی در تغییراجتماعی می تواند داشته باشد؟
 6. مدرسه چه نقشی در مسایل و معضلات اجتماعی می تواند داشته باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان :مطالعه ارتباط تعاملی جامعه و مدرسه در برنامه درسی دوره متوسطه از دیدگاه صاحب نظران و تجارب بین الملل

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید