ضرورت و اهمیت پژوهش

تماس چشمی یکی از عملکردهای اساسی و مهم در رشد انسانها می باشد،زیرا که شکست و ناتوانی در برقراری تماس چشمی در سال های اولیه ممکن می باشد سرانجام بر رشد زبان و رفتارهای اجتماعی بعدی تاثیر منفی بگذارد. از دیدگاه روانی – فیزیولوژیک تماس چشمی یک رفتار انطباقی می باشد که بقا، شروع یا پایان پرخاشگری، برقراری غلبه و نفوذ، علامت دهی رفتار جفتگیری، موقعیت غذا و نزدیک شدن به شکارچی ها را تسهیل می کند . کودکان در 4 هفتگی توانایی برقراری تماس چشمی متقابل را با مادران پیدا می کنند که این امر به عنوان قسمتی از رشد طبیعی در اوایل نوزادی رخ می دهد و به برقراری تعامل اجتماعی چهره به چهره ، اداره کردن ، تنظیم و توانایی تعاملات اجتماعی بعدی کمک می کند(هامیلتون[1]،بریندلی[2]،فریس[3]،2009).

با در نظر داشتن اینکه تماس چشمی تاثیر به سزایی در ادراک و شناخت چهره ها دراد و از آنجایی که این ادراک و شناخت منعکس کننده حالت های درونی افراد می باشد می تواند سهم مهمی در رشد بهنجار انسانها داشته باشد. از این جهت می باشد که پردازش اطلاعات چشم و تماس چشمی اهمیت ویژه ای در برقراری توجه مشترک و فراهم کردن زمینه ارتباطی بین افراد دارد (فارونی[4]، سیبرا[5]،سیمون[6]، جانسون[7]2002).

[1]Hamilton

[2] Brindley

[3] Frith

[4]Farroni

[5]Csibra

[6]Simion

[7]Johnson

 

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

آیا برجسته سازی چهره بر اندازه تماس چشمی کودکان درخودمانده موثر می باشد ؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی ارتباط رفتار مدنی سازمانی با پیشرفت شغلی آموزگاران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه اثربخشی روش های برجسته سازی چهره بر تماس چشمی کودکان درخودمانده

 

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید