6-1- تعریف مفهومی متغیر ها:

ترس از صمیمیت: ناتوانی فرد برای تبادل افکار و احساسات مهم شخصی، در نتیجه اضطراب، با فرد دیگری که ارزش زیادی برای او دارد، گفته می‏گردد که دربردارنده سه ویژگی معرف می باشد: 1- محتوا (انتقال اطلاعات شخصی) 2- ظرفیت هیجانی (احساسات قوی درمورد اطلاعات شخصی تبادل شده) 3- آسیب پذیری (دسکاتنر و ثلن، 1991).

سبک دلبستگی: دلبستگی فرآیندی می باشد که بین مادر (یا مراقب اولیه) و کودک در ماه‏های اولیه تولد با ایجاد یک ارتباط عاطفی و هیجانی متقابل به وجود می‏آید. این دلبستگی اولیه، اساس روابط بعدی کودک با دیگران را شکل می‏دهد (مین، کاپلان و کسیدی، 1985).  انواع سبک‏های دلبستگی، دلبستگی ایمن، دلبستگی ناایمن اجتنابی و دلبستگی ناایمن دوسوگرا می‏باشند. کودکان دلبسته ایمن، اطمینان دارند که مراقب آن‏ها در دسترس و پاسخگوی نیاز آنان خواهد بود. کودکان دلبسته ناایمن اجتنابی، تمایل به نادیده گرفتن مراقب اولیه خود دارند و کودکان دلبسته ناایمن دوسوگرا دارای رفتاری دوگانه و نامشخص نسبت به مراقب اولیه خود می‏باشند (برک، 1381)

سبک های پردازش هویت: شیوه‏هایی که افراد برای پاسخ دادن به مسائل مربوط به هویت خود مورد بهره گیری قرار می‏دهند .به بیانی دیگر ترجیح نسبی افراد برای به کارگیری راهبردهای خاص جهت حل مسائل هویتی و پردازش اطلاعات مربوط به خود می باشد که این سبک‏ها شامل، سبک پردازش اطلاعاتی، هنجاری و سردرگم-اجتنابی می‏باشند (برزونسکی، 1994). افراد دارای سبک هویت اطلاعاتی جستجوگر و فعال و اطلاعات محورند. افراد دارای سبک هویت هنجاری، به گونه خودکار ارزش‏ها و عقاید را بدون ارزیابی آگاهانه قبول کرده و درونی می‏سازند و افراد دارای سبک هویت سردرگم- اجتنابی اهمال کار بوده و تمایلی برای مواجه شدن با تعارضات ندارند (برک، 1381).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد آموزش زبان انگلیسی و عربی در دوره ی پیش دبستانی از نظر کارشناسان آموزشی

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا بین سبک های دلبستگی، سبک های پردازش هویت و ترس از صمیمیت ارتباط معناداری هست؟
  • آیا سبک‏های دلبستگی پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا سبک های پردازش هویت پیش بینی کننده ترس از صمیمیت می باشد؟
  • آیا الگوی پیش بینی ترس از صمیمیت بر اساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های هویت در دختران و پسران متفاوت می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : پیش‏ بینی ترس از صمیمیت، براساس سبک‏های دلبستگی و سبک‏های پردازش هویت در دانشجویان دختر و پسر

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید