۱. 6. تعاریف مفهومی واژه‌ها و اصطلاحات

 

فلسفه برای کودکان: آن‌چه فلسفه برای کودکان نامیده می گردد، تلاشی می باشد برای بسط فلسفه، با این هدف که بتوان آن را همانند نوعی آموزش به کار برد. این برنامه آموزشی می باشد که در آن، از فلسفه برای برانگیختن ذهن کودک، به‌مقصود پاسخ‌گویی به نیاز و اشتیاقش به معنا بهره برده می گردد (لیپمن، ۱۳۸۸: ۲۸).

هرمنوتیک: رشته‌ای نوظهور در حوزه تفکر مغرب زمین می باشد و پیشینه آن به نهضت اصلاح دینی و عصر روشنگری باز می گردد. این شاخه در دهه‌های اخیر رونق یافته می باشد و در کنار معرفت‌شناسی، فلسفه تحلیلی و زیبایی‌شناسی، شأن فلسفی ویژه‌ای احراز کرده می باشد؛ به گونه‌ای که می‌توان ادعا نمود از دهه هفتم قرن بیستم، هرمنوتیک به وجه غالب تفکر فلسفی معاصر غربی تبدیل گشته و از دیگر گرایش‌های نظری پیش افتاده می باشد. هرمنوتیک نیز همانند بسیاری از دانش‌ها دربردارنده مکاتب وگرایش‌های گوناگون می باشد (واعظی، 1380: 13).

پالمر به روایت واعظی (۱۳۸۰) هرمنوتیک را چنین تعریف می کند: «هرمنوتیک، عرضه‌کننده سنت تأمل فلسفی آلمان و اخیراً فرانسه، در باب ماهیت فهم می باشد که از طریق شلایرماخر، دیلتای و هایدگر گسترش یافته می باشد و امروزه گادامر و ریکور به ارائه آن می‌پردازند» (واعظی،1380: 30)

هرمنوتیک فلسفی: هرمنوتیک فلسفی، برخلاف هرمنوتیک‌های گذشته، نه به مقوله فهم متن منحصر می گردد و نه خود را در چارچوب علوم انسانی محدود می کند، بلکه به مطلق فهم نظر دارد و در‌صدد تبیین واقعه[1] فهم و تبیین شرایط وجودی حصول آن می باشد (واعظی،۱۳۸۰: ۲۹).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه پیش بینی فرهنگ سازمانی با استفاده ازابعاد اخلاق حرفه ای

[1]. event

سوالات یا اهداف پایان نامه :

این پژوهش به دنبال مطالعه و پاسخگویی به پرسش‌های زیر می باشد:

ره‌آورد هرمنوتیک فلسفی گادامر برای محتوای «برنامه فلسفه برای کودکان» چه می‌تواند باشد؟

ره‌آورد هرمنوتیک فلسفی گادامر برای روش «برنامه فلسفه برای کودکان» چه می‌تواند باشد؟

ره‌آورد هرمنوتیک فلسفی گادامر برای ارزیابی «برنامه فلسفه برای کودکان» چه می‌تواند باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : رهاوردهای هرمنوتیک فلسفی گادامر برای برنامه فلسفه برای کودکان

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید