دانلود پایان نامه ارتباط وضعیت اشتغال با بازگشت زنان به اعتیاد

3-نظریه ساخت اجتماعی و آنومی ( رابرت مرتن )[1]:

از نظر بسیاری از جامعه شناسان انحراف نتیجه نارسایی­های موجود در فرهنگ و ساختار اجتماعی یک جامعه می باشد هر جامعه ای نه تنها هدف­های فرهنگی تجویز شده­ای دارد . بلکه وسایل اجتماعی پذیرفته شده­ای را نیز برای دستیابی به این هدفها را در اختیار دارد هرگاه این وسایل در دسترس فرد قرار نگیرد احتمالا آن شخص به رفتار انحراف آمیز دست می­زند .

رویکرد نابسامانی اجتماعی به عنوان یکی از نظریه­های جامعه شناختی انحراف اجتماعی و بعضا اعتیاد می باشد ، مهمترین نظریه پرداز در این رویکرد مرتن ، جامعه شناس امریکایی می باشد . مرتن با رویکرد کارکردگرایانه و با الهام از اندیشه­های دورکیم به دنبال راه حلی جامعه شناسانه برای انحرافات اجتماعی جامعه آمریکایی نیمه اول قرن بیستم بود .

مرتن در مقاله معروفش ساخت اجتماعی و انومی (1938) مفهوم آنومی دورکیم را تعدیل نمود . به عقیده او تضاد میان اهداف فرهنگی ( پول ، قدرت ، مقام وغیره)و ابزارهای نهادی شده قانونی برای بدست آوردن و رسیدن به آن اهداف منبع اولیه آنومی می باشد . یکی از امتیازات مرتن این می باشد که مفهوم آنومی دورکیم را نه فقط در تبین خودکشی بلکه در مورد دیگر انواع رفتار انحرافی بکار برد «به نظر مرتن ساخت اجتماعی فشارهایی را در جهت آنومی و رفتار انحرافی ایجاد می­کند (مرتن ، 1968 :ص 194)».« جوامع صنعتی جدید بر توفیقات مادی در زندگی تاکید دارند که به شکل انباشت ثروت به عنوان مهمترین هدف زندگی شخص و معیار منزلتی تجلی می­کند دستیابی به این اهداف مقبول اجتماعی به ابزار قابل قبولی نیاز دارد که خارج از دسترس همه افراد جامعه قرار دارد . از آنجایی که این اهداف به آرمانهای اصلی زندگی همه افراد (اعم از غنی و فقیر )تبدیل شده می باشد افرادی که دسترسی به ابزار مشروع ندارند تحت فشار جامعه برای دستیابی به آنها از ابزار نامشروع بهره گیری می­کنند » (صدیق سروستانی ،1383:ص 13-12). مرتن بی­هنجاری را ناهمسازی بین فرهنگ و ساختار اجتماعی تعریف می­کند ، به بیانی دیگر وقتی فرهنگ تاکیدی بی­تناسب بر رسیدن به هدف انباشت ثروت دارد و اصرار می­کند این هدف برای تمامی اشخاص قابل دسترسی می باشد و ساختار اجتماعی این احتمال را که افراد درون این گروهها با بهره گیری از ابزارهای نمادین به این اهداف برسند به گونه ای موثر محدود می­کند آنومی یا بی هنجاری شکل می­گیرد.

[1] – Theory of social structure and anomie (Robert Merton)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا سهولت دسترسی به موادمخدر بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا معاشرت با دوستان و همسالان معتاد بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا وضعیت اشتغال بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا برچسب زنی از طرف جامعه بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

5 – آیا وجود فرد معتاد در خانواده بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : عوامل اجتماعی موثر بر بازگشت زنان به اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *